13.Cuma Nedir ?

13.Cuma Nedir ?

Hristiyan dininde 13 sayısının uğursuz olarak nitelendirilmesi ile ortaya çıkan 13. Cuma hakkındaki teorileri sizlere sunuyoruz.
0.0 (0 oy)
Olayımızın başı şudur ki; 13 sayısı Hristiyan inanışında uğursuz rakam olarak batıllaştırılmıştır.

Bunun sebebini gerekse geçmişte yaşanan siyasi sorunlara gerksede geçmişte yaşanmış olan dinsel konular ile pekiştirmemiz mümkündür.

13.Cuma Nedir ?

Bu durumda din düşmanlığı gibi görünen bir olay ilgimizi çekiyor aslında. Çünkü Cuma günleri Müslüman inancına göre kutsal gündür ve bereketi bolluğu vardır.

Hristiyan inancına göz geçirdiğimizde tarih boyunca müslümanlara düşman bir yaklaşım izlendiği için cuma günü Hristiyanlarca uğursuz sayılır.

Bunun sebebine detaylı bir bakış attığımızda Hz.İsa 12 havarisi ile yemek yediği sırada 12 kişi davetliydi. Tabi birde kendi davet ettiren ve Hristiyanlar tarafından hain olarak belirlenen Judas'dır.

Bu gece Hz.isa çarmığa gerilerek öldürülür. Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere bakıldığında hristiyanların inkar etmesine rağmen bu olayın cuma günü gerçekleştiği bilinmektedir.

Başka bir olay Hz.Muhammed'in doğumudur. Hz.Muhammed müslümanlarca kutsal olan günde yani cuma gününde dünyaya gelmiştir. Hz.muhammed'in doğum tarihi 571'dir. 5,7,1 rakamlarını topladığımızda sonucunda ortaya 13 çıkar.

Hz.Muhammed kafir inanışa sahip olanlara rakip çıkabildiği için bunu uğursuzluk olarak sayarlar ve en son gerçekleşen uğurusuzluk hristiyan anlayışına göre İstanbul'un fethi'dir.

1453 Yılında istanbul Cuma günü feth edilmiştir.Rakamları topladığımızda tekrar 13 ve karşımıza tekrar Cuma çıkmaktadır.

Mülsüman inancına bakarsak eğer bu olayın dinimizde yeri bulunmamaktadır.Bu inanç tamamiyle yersiz ve tarihde yaşanılan olayların hristiyanları etkilemesi ve bu olaylardan batıl inanç çıkartmasından ibaretdir.