Acıbadem kurabiyesi nasıl yapılır ?

Acıbadem kurabiyesi nasıl yapılır ?

Özel günlerinizde misafirlerinize ikram edebileceğiniz acıbadem kurabiyelerini nasıl daha lezzetli bir şekilde evinizde hazırlayabileceğinizi açıklıyoruz.
0.0 (0 oy)
Kurabiyeler arasında en çok sevilen çeşitlerden biri de acımadem kurabiyesidir. Özel günler için oldukça idealdir, altın günleri, doğum günleri, özel konuklar ve benzeri durumlarda oldukça fazla tercih edilir.

Genel olarak çocukların da çok sevdiği bir kurabiye olduğundan dolayı sürekli yapabilirsiniz.

Peki acıbadem kurabiyesi nasıl yapılır ? Önce malzemelerimize göz atalım, 4 veya 5 adet yumurta akı, 2 su bardağı toz fındık, 1 veya 1,5 su bardağı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı limon suyu bu kurabiyenin yapımı için yeterlidir.

Acıbadem kurabiyesi nasıl yapılır ?

İlk önce derin bir tencere hazırlayın ve bu tencerenin içine toz fındığı, şekeri ve yumurta aklarını koyun. Tencerenin içi dolduktan sonra tencereyi hafif kısık ateşe alın. Tencerenin içindekileri toz şeker eriyene kadar karıştırın.

Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra tencerenin içine limon suyunu ilave edin ve karıştırma işlemini sürdürün.

Tencereyi ateş üzerinden alıp tezgahın üzerine boşaltın ve yaklaşık 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra orta derecede yumuşak olacak şekilde yoğurun.

Düz şanti torbası alın ve hamuru bu torbanın içine yerleştirin. Fırın tepsisine yağlı kağıt yerleştirin ve ardından acıbadem kurabiyesini yağlı kağıt üzerine sıkın.

Tepsiyi önceden ısıttığınız fırına yerleştirin ve yarım saat kadar pişirin. Kurabiye piştikten sonra tepsiyi fırından çıkarın ve isteğe göre sıcak sıcak veya soğumasını bekleyerek çayla birlikte servise sunun. Afiyet olsun