Adım adım lehimleme işlemi nasıl yapılır

Adım adım lehimleme işlemi nasıl yapılır

Elektronik cihazlarınız arızalandığı zaman onları hemen kaldırıp atmak yerine lehim işlemlerine başvurabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Amatör olarak elektronikle ilgilenmeye başlayanların, projelerini hayata geçirdiği noktada sorun yaşayabilecekleri noktaların belki de en önemlisi lehim yapma işidir. Aslında uygulama esnasında bazı hususlara dikkat edilecek olursa birkaç denemeden sonra hiçbir sorun kalmadan lehimleme işlemini sağlıklı bir şekilde uygulayabiliriz.

Lehimleme işleminin amacı iki iletken parçanın, birbirine bağlanmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için 15-30 Watt’lık bir havya ve içerisinde pasta kanalları bulunan lehim teli işinizi görecektir.

İşleme başlarken erimiş metal kullanacağımızı göz önünde bulundurarak gerekli tedbiri almamız ve dikkatli olmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Hazırlık
Öncelikle lehim yapacağımız yüzey olan PCB’yi alkol ile temizleyerek yağ ve benzeri diğer yabancı maddelerden arındırmalıyız. Aynı şekilde kart üzerine lehimleyeceğimiz parçaların’da bacaklarının kontrol edilmesinde fayda var. Zaman içerisinde bacaklarda meydana gelecek olan oksitler, elemanın görevini tam anlamıyla yerine getirmesine engel olacaktır, dolayısıyla hazırlayacağınız devrenizin çalışmamasına neden olabilir.

Montaj
Temizlik işlemi bittikten sonra lehimleyeceğimiz devre elamanının kart üzerine yerleştirilmesi ve hareketsiz kalarak lehime hazır hale getirilmesi işinizi kolaylaştıracak diğer bir safhadır. Delikler üzerinden devre elemanını geçirdikten sonra kartın arka tarafında kalan (lehimlenecek yüzey) bacakların artan kesimlerini bir miktar bükerek elemanın kart üzerinde hareketsiz kalmasını sağlayabiliriz.

Isıtma
Lehimleme işlemindeki en önemli noktalardan birisidir. Isınmış olan havyanın ucuna çok az miktarda lehim eriterek lehimlenecek olan parça ve kart üzerindeki bakır plakanın ısıtılması sağlanmalıdır. Isınmış olan yüzey, lehimin tutmasında önem taşır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ısıtma işleminin 1-2 saniyeden fazla sürmemesidir; aksi halde devre elamanı zarar görebilir.

Lehimleme
Isıtma aşaması devam ederken lehim telini lehimlenecek olan yüzeye dokundurup, iterek 1-2 milimetrelik telin erimesi ve elemanlara yayılması sağlanır. Lehim telini direkt olarak havya ucuna uygularsanız lehim telinin aşırı ısınmasıyla kimyası bozulup özelliğini kaybetmesine neden olabilirsiniz. Gene bu aşamada havyanın, devre elemanı ve kart ile uzun süre temasından kaçınmalısınız. Yeterli miktarda erimiş lehim devre elemanlarıyla birleştiği noktada önce lehim telini, sonra da havyayı lehimlenen yüzeyden ayırarak soğumasını beklemeliyiz. Bu esnada devre elemanının ve akışkan durumda olan lehimin hareket etmemesine özen göstermeliyiz.