Ağız kanseri

Ağız kanseri

Erkeklerde daha fazla görülen ağız kanserinin erken teşhis edilmesi tedavinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi açısından önemlidir.
0.0 (0 oy)
Ağız kanseri son zamanlarda insanlarda bir hayli fazlasıyla gözükmektedir. Ağız kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülmektedir. Ağız kanseri daha çok dil, yumuşak bölgeler, dudaklar ve dişetlerinde görülmektedir.

Ağız kanserinin erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Aksi taktirde bütün ağza yayılarak sürekli olarak ağrı ve sızıya neden olur. Geç teşhisin kötü nedenlerinden biride tedavisi bir hayli zordur. Bunun için ağzınızın içinde her hangi bir problemle karşılaştığınızda kesinlikle en kısa sürede bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ediyoruz. Aslında bir çok insan diş hekimlerine çok az gitmektedir. İnsanlar ağız içini düzenli şekilde sürekli diş hekimlerine kontrol ettirmelidir. Türkiye de bir çok insan bu durumu önemsemiyor ama gerçek anlamda önemli bir bölgedir ağız. Bunun için belli periyotlarda diş hekiminize dişlerinizi kontrol ettirmeye gidiniz.Ağız kanserinin kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Daha çok insanların genellikle kullandığı ürünler kesinlikle ağız kanserini tetiklemektedir. Tütün, alkol ve bazı besinlerde bulunan karsinojen maddeler ağız kanserini tetikleyen nedenlerden birisidir. Ağız kanseri genetik olarak da gelişmektedir. Genetik yatkınlık ağız kanserinin en büyük nedenlerinden birisidir.
Ağız içerisinde veya dışarısında beyaz – kırmızı renk tonlarının oluşması ağız kanserinin var olduğunu belirtir. Daha çok ağız içerisinin hassaslaşması, tahriş olması ve kabarıklaşması kesinlikle ağız kanserinin olduğunun belirtilerinden bir kaçıdır. Ağız kanseri aynı zamanda kanamalardan da anlaşılabilir. Ağız içerisinde veya boğaz içerisindeki kanamalar kanserin nedeni olabilir.

Ağız kanserinin riskini azaltmak aslında çokta zor değildir. Yalnız insanlar bu kadar basit bir olayı zorlaştırmakta üstlerine yokturlar. Başlangıç olarak sigara veya tütün ürünlerini kesinlikle kullanmamalısınız. Tütün ürünleri kesinlikle kanserin başlıca nedenlerinden birisidir.

Alkol kullanmak ağız kanserini o kadar fazla tetiklememektedir. Yalnız aşırıya kaçan kullanımlar ağız kanserinin nedenlerinden olabilir. Bunun için alkolü kullanıyorsanız az kullanmalısınız.