Ağız kokusu nasıl giderilir

Ağız kokusu nasıl giderilir

Ağız kokusundan muzdaripseniz gündelik yaşantınız içerisinde birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Ağız kokusu insanların hoşlanmadığı bir durumdur. Bazı insanlarda diş fırçalamadığı için olur. Ancak buna bir dişeti hastalığı veya farklı hastalık da neden olabilir.

Ağız kokusunun temel nedeni yemekten sonra ağızda artık olarak kalan ve dişler arasında kendine yer bulan yemek parçalarıdır.

Bazı durumlarda ise kötü beslenme alışkanlıkları ve sağlık sorunları ağız kokusuna neden olur.

Hastalarda ağız kokusu diş fırçalamalarına rağmen oluşuyorsa bunun nedeni tükürüğün azalması olabilir. Tükürük azaldıkça bakteriler çoğalır ve bu bakteriler koku oluşturur.

Ağız kokusu nasıl giderilir

Bazı hastalık tedavilerinde kullanılan ilaçlar da tükürüğü azaltıp ağız kokusuna neden olur. Sigara, çürük dişler, dişeti problemleri, dişeti plakları, boğaz iltihapları da ağız kokusunun temel nedenleri arasında yer alır.

Ağız kokusuna karşı yapılacak en basit çözüm ağzın kurumasını önlemektir. Eğer ağzınızı sürekli su ile ıslatırsanız tükürüğünüz artar ve ağız kokunuz azalır.

Maydanoz da ağız kokusunu önleyen doğal bir yiyecektir. Maydanoz klorofil biriktirir. Bu madde ağız kokusu oluşturan bakterilere karşı mücadele eder.

Siyah çay da ağız içi bakterileri ile savaşan maddeler içerir. Siyah çayı sürekli tüketenlerde ağız kokusu normalden daha az görülür.

Eczanelerde ağız kokusunu önleyici onlarca farklı ürün bulmak mümkündür. Ancak bu ürünlerin çoğu sert kimyasallar içerir.

Ağzınızda kısa süreli bir ferahlır oluşur. Ancak bundan sonra ağızda ve dişlerde ağrı görülür. Bu tip ürünlerin çoğu ağız kokusunu geçirmek içindir ve bakterilerle mücadele etmezler.

Eğer ağız kokusunun nedeni sigara ise bu konuda tek çözüm sigarayı bırakmaktır. Sigara sadece dumandan dolayı yaptığı ağız kokusuyla değil aynı zamanda ciğerlerde ve diş etlerinde yaptığı tahribatla da ağız kokusuna yol açar.

Ağız kokusu için karanfilli gargara, nane çiğnemek, adaçayı ısırmak gibi bir çok geçici çözüm üretilebilir. Ancak eğer ağız kokusu bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa hiçbiri diş fırçalamanın yerni tutmaz.