xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Sağlık|31 Temmuz 2011 10:49

Ağız kokusu nasıl giderilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Ağız kokusu insanların hoşlanmadığı bir durumdur. Bazı insanlarda diş fırçalamadığı için olur. Ancak buna bir dişeti hastalığı veya farklı hastalık da neden olabilir.

Ağız kokusunun temel nedeni yemekten sonra ağızda artık olarak kalan ve dişler arasında kendine yer bulan yemek parçalarıdır.

Bazı durumlarda ise kötü beslenme alışkanlıkları ve sağlık sorunları ağız kokusuna neden olur.

Hastalarda ağız kokusu diş fırçalamalarına rağmen oluşuyorsa bunun nedeni tükürüğün azalması olabilir. Tükürük azaldıkça bakteriler çoğalır ve bu bakteriler koku oluşturur.

Ağız kokusu nasıl giderilir

Bazı hastalık tedavilerinde kullanılan ilaçlar da tükürüğü azaltıp ağız kokusuna neden olur. Sigara, çürük dişler, dişeti problemleri, dişeti plakları, boğaz iltihapları da ağız kokusunun temel nedenleri arasında yer alır.

Ağız kokusuna karşı yapılacak en basit çözüm ağzın kurumasını önlemektir. Eğer ağzınızı sürekli su ile ıslatırsanız tükürüğünüz artar ve ağız kokunuz azalır.

Maydanoz da ağız kokusunu önleyen doğal bir yiyecektir. Maydanoz klorofil biriktirir. Bu madde ağız kokusu oluşturan bakterilere karşı mücadele eder.

Siyah çay da ağız içi bakterileri ile savaşan maddeler içerir. Siyah çayı sürekli tüketenlerde ağız kokusu normalden daha az görülür.

Eczanelerde ağız kokusunu önleyici onlarca farklı ürün bulmak mümkündür. Ancak bu ürünlerin çoğu sert kimyasallar içerir.

Ağzınızda kısa süreli bir ferahlır oluşur. Ancak bundan sonra ağızda ve dişlerde ağrı görülür. Bu tip ürünlerin çoğu ağız kokusunu geçirmek içindir ve bakterilerle mücadele etmezler.

Eğer ağız kokusunun nedeni sigara ise bu konuda tek çözüm sigarayı bırakmaktır. Sigara sadece dumandan dolayı yaptığı ağız kokusuyla değil aynı zamanda ciğerlerde ve diş etlerinde yaptığı tahribatla da ağız kokusuna yol açar.

Ağız kokusu için karanfilli gargara, nane çiğnemek, adaçayı ısırmak gibi bir çok geçici çözüm üretilebilir. Ancak eğer ağız kokusu bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa hiçbiri diş fırçalamanın yerni tutmaz.

1 Yorum

  • Senelerdir dişlerimi düzenli fırçalamama rağmen ağız kokumun bir türlü önüne geçemiyorum.Bir kaç dişim çürük dişçi fobim olduğundan dişçiye gidemiyorum.Acaba o çürükler mü koku yapıyor ki_?

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0