Ağız kokusu ve bakımı

Ağız kokusu ve bakımı

Ağız sağlığınızı güven altına almaz ve gereken özeni göstermezseniz gündelik hayatınızın her anında birtakım sorunlar yaşayabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Ağız kokusu günümüzde de birçok kişinin rahatsızlık duyduğu ve hem psikolojik açıdan hem de sosyolojik açıdan sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır. Ağız bakımı hem genel vücut sağlığı açısından hem de psikolojik açıdan kişinin çok dikkat etmesi gereken bir durumdur.
Ağız kokusu tüketilen besinlerden veya başka bir rahatsızlığın etkisinden dolayı ortaya çıkabilir.

Özellikle mide rahatsızlıkları ağız kokusunu arttırabilir. Diğer taraftan tüketilen besinlerden sonra diş aralarında kalan yemek artıkları dişlerin çürümesine ve ağız kokusunun oluşmasına neden olan en önemli faktörlerdendir. Bu açıdan ağız bakımı için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunun için ilk şart düzenli diş fırçalamadır.

ağız kokusu

Normal şartlarda günde iki defa fırçalamak genel ağız sağlığı açısından iyidir. Bazı durumlarda bu sayı üçe de çıkarılabilir. Ayrıca kullanılan diş fırçasının özellikleri önemli bir noktadır. Bu açıdan diş fırçası ağzın her bölgesine ulaşabilecek ve fırçanın kılları orta sertlikte olmalıdır. Fırça kılları diş aralarına ve dişin köklerine ulaşabilecek nitelikte olmalıdır.

Diş fırçası kullanırken diş minesine ve diş etine zarar vermemeye özen göstermek gerekir. Çok sert bir şekilde fırçalamak dişteki zararlı artıkların yeterli miktarda çıkmasını sağlamayacağı gibi diş etine de oldukça zarar vererek diş etinin kanamasına neden olur. Aksi
durumda çok yumuşak fırçalamakta iyi değildir. Son olarak genel ağız sağlığı açısından düzenli bir şekilde diş doktoruna giderek gerekli kontroller yapılmalıdır. Böylece daha sağlıklı bir hayat sürdürülebilir.