Akraba evliliğinin zararları

Akraba evliliğinin zararları

Türkiye’de oldukça fazla yapılan akraba evlilikleri çocukların birtakım sakatlıklar ve rahatsızlıklar ile doğmasına sebebiyet verebiliyor.
0.0 (0 oy)
Akraba evliliği Türkiye’de bir hayli fazla yapılmaktadır. Türkiye’nin %20’si akraba evliliği yapmaktadır. Tabi ki bu durum bir çok sakat çocuğun doğmasına neden oluyor. Aslında özürlü çocuk doğma olasılığı her evlilikte vardır. Yalnız akraba evliliğinde bu olasılık en azından 2 kat fazladır. Bunun için hiçbir uzman akraba evliliğini önermez.Akraba evliliği özürlü çocuk doğmasının yanı sıra, ölümle de sonuçlanabilmektedir.

Akraba evliliğinde genetik uyuşmazlık olduğundan ötürü özürlü çocuklar doğmaktadır. Tabi ki bu her akraba evliliği içinde geçerli değildir. Akraba evliliği yapmayı düşünen insanlar kesinlikle genetik danışmanlık almalıdırlar. Aksi taktirde evlilikleri bir hayli zor geçebilir.
Hiçbir anne ve baba çocuklarının özürlü olmasını istemezler. Bunun için akraba evliliğinden kaçınılmalıdırlar. Günümüzde Türkiye’de bir çok aile çocuklarını zorla akraba evliliğine teşvik ediyor. Akraba evliliğine teşvik edilen çocuklar mecburiyetten ötürü evleniyorlar. Tabi ki böyle bir riskten haberleri olmuyor. Bunun için akraba evliliğini önlemek biz insanlara düşüyor. Kesinlikle insanlar bu konuyu yeri geldiğinde gündeme getirdiklerinde, bu durumun engellenebileceğine inanıyoruz.

Akraba evliliğini önlemek biz bilinçli insanlara düşüyor. Kesinlikle her fırsatta bu konuyu dile getirmek bir çok insanın hayatını mutlu edecektir. Sonuçta doğacak çocuklar anne ve babasına kesinlikle mutsuzluk getirecektir. Bunun için insanları bilinçlendirmek gereklidir. Kesinlikle akraba evliliği yapmak çok tehlikelidir.