Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Akşam namazını nasıl kılabileceğinizi merak ediyorsanız dinimizin gerekliliklerine göre hazırladığımız bu yazımıza göz atabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
namazda secdeye varan çocuk

Akşam namazı 5 rekâttır.  İlk 3 rekât farzıdır ve sonraki 2 rekât sünnetidir.

1.rekat
- Niyet
- Tekbir
- Subhaneke
- Euzu Besmele
- Fatiha
- Bir sure
- Rukû
- Secde

2.rekat
- Besmele
- Fatiha
- Bir sûre
- Rukû
- Secde
- Oturuş
- Ettehiyatu

3.rekat
- Besmele
- Fatiha
- Rukû
- Secde
- Oturuş
- Ettehiyatu
- Allahumme Salli
- Allahumme Barik
- Rabbena
- Selam

Yukarıda ki gibi özetleyebileceğimiz akşam namazının 3 rekat farzı şu şekilde kılınır: Önce İkamet  (Ezan okunur. Ezandan farklı olarak yalnızca Hayya alel-felah’tan sonra “Kad kaameti's-Salah” okunmasıdır.) getirilir.  Namazlara başlarken her zaman ki gibi niyet ediyoruz “ Niyet ettim Allah rızası için akşam namazının farzını kılmaya” şeklinde edebiliriz. Ardından tekbir “ Allah-u Ekbêr” alarak akşam namazının farzına başlanır. Tekbirden sonra ellerin bağlanması ile birlikte “subhaneke” okunur ve hemen ardından euzu besmele çekilir ve “Fatiha” okunur. Yukarıda da belirtildiği gibi bir sûre okunur. Ardından tekbir alınarak rukûya gidilir. Rukû ; elleri dizlere koyarak eğilmedir ve bu haldeyken “Sübhane Rabbiye'l-Azîm” en az 3 kez söylenir. “Semiallahülimen hamideh” denilerek rukûdan kalkılır ve “ Rabbena lekel hamd” denir. Tekrar tekbir getirilerek bu sefer secdeye gidilir. Secde; yüzükoyun dizler kırılarak yüzü yere koymadır. Ve burada “Sübhane Rabbiyel'alâ” en az 3 kez söylenir. Tekbir alınarak doğruluruz(oturduğumuz yerde) ve tekrar tekbir ile secdeye gideriz tekrar 3 kez “Sübhane Rabbiyel'alâ” okunur ve tekbir ile birlikte ayağa kalkılır. 1. Rekat bitmiş oldu bu şekilde ve 2. Rekata kalkmış olduk. 2. Rekatta birinciden farklı olarak  sadece “sübhaneke” okunmaz ve besmele çekilerek “Fatiha” okunur ve aynen 1. Rekatta olduğu gibi namaz kılınır. Yalnız 2. Rekatın sonunda secdeye ikinci kez gittikten sonra tekbir getirilir ve sadece doğruluruz oturduğumuz yerde. Buradaki oturuş “tahiyyat” oturuşudur. Yani farzın ilk iki rekatını eda ettiğimiz anlamına gelir. Tahiyyatta iken miraç gecesinin bir hediyesi olan “Et-tahiyyatu” suresi okunur. Sure bittiğinde tekbir ile 3. Rekata kalkılır. Ve tıpkı ikinci rekata başladığımız gibi besmele ve Fatiha ile namazın 3. Rekatına başlarız. Fatihadan sonra sure okunmadan direk tekbir ile rukûya gidilir. Daha sonra secdeye gidilir ikinci kez secdeden doğrulurken artık son oturuş olduğundan kalkılmaz ve “Et- tahiyyatu ardından Sallî ve Barîk ve Rabbena Atîna “ okunur ve selam verilir ( esselamu aleyküm ve rahmetullah) önce sağa sonra sola. Ve bu şekilde akşam namazının farzı tamamlanmış olur.

2 REKÂT SÜNNET

1.rekât

- Niyet
- Tekbir
- Subhaneke
- Euzu Besmele
- Fatiha
- Bir sure
- Rukû
- Secde

2.rekât
- Besmele
- Fatiha
- Bir sûre
- Rukû
- Secde
- Oturu$
- Ettehiyatu
- Allahumme Salli
- Allahumme Barik
- Rabbena
- Selam

Akşam namazının sünneti de tıpkı farz namazının ilk iki rekâtı gibi kılınarak eda edilebilir. Dilimiz sürçüp yanlış kelam ettiysek Rabbimiz bizi bağışlasın.