Akvaryum nasıl kurulur

Akvaryum nasıl kurulur

Kimileri için büyük bir hobi olan, kimileri için ise sadece dekorasyonun bir parçası olan akvaryumları mekanlarınıza kurarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.
0.0 (0 oy)
Evinizde veya ofisinizde bitkilerle, doğal malzemelerle ve rengarenk balıklarla harika bir akvaryum kurabilirsiniz. Rengarenk balıkları pırıl pırıl bir su içinde izlemenin eyfi başka hiçbir şey ile değişilmez. Akvaryum insanları dinlendiren ve rahatlatan bir olgudur. Stresi azalttığı ve kalp atışlarını yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Günümüzde bir çok alanda akvaryumun etkisi görülür.

Dünyada yeni başlayan bir trende göre özellikle dişçi gibi stresli doktor muayenehanelerinin bekleme salonlarına akvaryum yapılmakta. Bu hastaları sakinleştirip diş çektirmeye hazırlayan bir yöntem.

Sağlıklı bir akvaryum için en önemli konulardan biri bu akvaryumun nereye kurulması gerektiğidir. Bir akvaryumun konulacağı en iyi nokta günde birkaç saat güneş gören, oturma alanlarına yakın, 80-90 cm yükseklikte alanlardır.

Standartlara göre cam kalınlığı akvaryumlar için en az 4 mm olmalıdır. Camın düz bir zemin olması da önemlidir.

Akvaryumun ısıtılması da çok önemli bir konudur. Eskiden termostatlar otomatik değildi ancak son çıkan termostatlar otomatik çalışıyor. Bu tür ısıtıcılar yan cama yerleştirilir. Ayar kısmı su dışında kalmalıdır aksi taktirde zamanla içine su alıp bozulur.

akvaryum nasıl kurulur

Hava pompasından gelen hava borusuna ikili çeşme bağlanır. Çeşme ucunun biri hava taşına, diğeri ise süngerli filtreye takılır. Hava taşı akvaryumun dibine, süngerli filtre ise arka cama iliştirilir.

Akvaryumun için balıkların saklanabileceği gibi taşlar veya aksesuarlar yerleştirilmelidir. Eğer balıklar açıkta kaldıklarını hissederlerse kısa sürede psikolojileri bozulabilir. Dükkandan alınan balıklar aniden suyun içine atılmaz. Bunun yerine balıklar alındıkları su dolu poşetle akvaryumun içine bırakılır. Bir süre sonra poşet içindeki su ısısı ile akvaryum içindeki ısı dengelenir. Balıklar da bu su sıcaklığına alışırlar.

Balıkların aynı familyadan olması da önemlidir. Akvaryum balıkları kendi familyası dışındaki balıkları tanımayıp yiyebilir.