Amerika Eğitim Sistemi

Amerika Eğitim Sistemi

Amerika’da yer alan eğitim sisteminde ülkemizde uygulanan sistemden çok daha farklı durumlar yer alıyor.
0.0 (0 oy)
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Okul oncesi egitimi ile ilgili bazi kurallar ve uygulamalar eyaletten eyalete degisiklik gosterse de temeller aynidir.Cocuk 0-3 yasinda ise daycare,Cocuk 3-4 yasinda ise preschool,Cocuk 5 yasinda ise kindergarten,Cocuk 6 yasinda ise ilkokul ( elementary school) a gidecektir.

Daycare ve ozel  preschoollar eyalet birimlerine baglidir.daycarelarin buyuk cogunlugu ozel kuruluslardir. Devlet okullarinda egitim preschooldan baslar.  Bunlar da genelde haftada 5 gun, gunde 2-2.30 saattir.Cocuk tam gun daycare veya preschoola gidiyorsa ogle uykusuna uyuyacaktir. Okullarda cot denilen brandadan yer yataklari vardir. Uyku saatinde isiklar sondurulur perdeler kapatilir ve müzik cd'si calinir.

Devlet okullarinin preschoollarina gitmek icin once mahalle (neighborhood) okullarina bakilmalidir. Her mahallede cadde cadde belirlenmis okul haritalari vardir. Caddenin kuzeyinde veya guneyinde oturulmasina gore gidilecek okul degisebilir. Devlet preschoollari agustos sonu baslar mayista biter. Ozel okullar ise genelde sene boyunca devam eder

Anaokulları okumayı öğretmemekle birlikte, çocukların birinci sınıfın diğer alanlarına hazırlanmasına önem verildiği belirtilmektedir. Çocukların ilgi ve dikkatlerinin sürekli tutulması için eski yöntemler yerine, kelime hazinesini geliştirme, kitap ve dergilere karşı ilgi uyandırma; söyleşi yöntemiyle konuşma eğitimi vermek; eşyaları saymak, takvim ve kitaplardaki sayıları incelemek, parmak boyası, kesme yapıştırma, resim yapma, elişi çalışmaları, tahta bloklar ve diğer eşyalar üzerinde çalışılarak el ve göz koordinasyonunu geliştirme uygulamalarının yapıldığı; sağlık kurallarına uyulmakta özen gösterildiği, öğlen yemekleri, ve kahvaltılara önem verildiği belirtilmektedir.

Amerika Eğitim Sistemi

Vatandaşlık eğitimi konusuna da anaokulu programlarında çok önem verildiği; bir birey olarak her çocuğa değer verildiği gibi, başkalarının haklarına da önem ve değer verilmesi konusuna da özen gösterildiği; gözlemler yaparak ve hikâyeler anlatılarak çocukların hayal güçlerinin geliştirilmesine çalışıldığı; yaşlarına ve ilgilerine uygun kitapların bulundurulduğu; kitaplara karşı ilgi uyandırıldığı; araştırmaların anaokulu ve ilkokulun birinci ve ikinci sınıfların çalışmaları arasında yakın ilişki bulunduğu; anaokuluna devam eden bir çocuğun ilkokulun birinci sınıfına daha çabuk intibak ettiği daha sonraki okul hayatında da daha başarılı olabileceği belirtilmektedir.

Amerikan Çocukları

ORTAÖĞRETİM

7. veya 9. sınıfta başlayıp 12. sınıfın sonuna kadar devam etmektedir.Geleneksel dört yıllık "High School", ayrıca 3’er yıllık "Junior High School ve Senior High School" ve altı yıllık "High School"lar ortaöğretim okulları olup 14-18 yas grubunu kapsamaktadırlar. Ortaöğretimin 1. devresinde (junior) mesleki rehberliğe önem verilir. Ortaöğretimin 2. devresinde (senior) ise temel derslerin yanı sıra üniversiteye hazırlık, mesleki ve genel amaçlı dersler sunulur. Öğrenciler temel bir alan (major), ve bir de yan alan (minor) seçerler.

High School'lar, ilkokulu bitiren her öğrenciyi sınavsız kabul ederler. Ders geçme esası hakimdir. Temel derslerin dışında yaratıcı yazım, gazetecilik, komünizm, azınlıklar tarihi gibi değişik seçmeli dersler bulunmaktadır.Değerlendirme genelde A dan F ye kadar harf notlarıyla yapılır. Bir üst eğitim kurumuna geçerken veya iş başvurusunda ‘transcript’ önemlidir.

Okul modelleri;

  • 4 yıllık elementary school veya primary school üzerine 4 yıllık middle school ve 4 yıllık high school (4+4+4)

  • Çocuk bahçesi üzerine 8 yıllık bir ilkokulla, 4 yıllık High Schooldan olusan (8+4) modeli)

  • 6 yıllık bir ilkokulla 3 yıllık bir ortaokul ("Junior High School") ve 3 yıllık bir liseden (“Senior High School") olusan model (6+3+3)

  • 6 yıllık bir ilkokulla 6 yıllık bir High School'dan olusan (6+6) modeli


Mesleki eğitim, genelde liseden sonra 2 yıldır ve yüksekokullar sistemi içerisinde yer alır. Bunun yanında lisenin 11 ve 12. mesleki eğitime yönelmek isteyen bazı özel amaçlı liseler ve büyük mesleki teknik okullar ortaöğretim düzeyinde teknik programlar uygular. Bu öğrencilere diploma yanında mesleki yeterlik belgesi de düzenlenmektedir.

Üniversite Öğrencileri

YÜKSEKÖĞRETİM

Genel olarak 3 çeşit yükseköğretim kurumu bulunmaktadır:

  • Ön lisans veren meslek yüksekokulları (junior or community colleges, vocational technical institutions)

  • Lisans derecesi veren 4 yıllık müstakil yüksekokullar (colleges)

  • Üniversiteler


Günümüzde(2010)  ABD de 3600 den fazla yükseköğretim kurumu vardır. Bunların 2100 den fazlası 4 yıllık, 1500 den fazlası ise 2 yıllıktır. Yükseköğrenim kurumlarında öğrenim gören öğrenci sayısı yaklaşık 14 milyondur.

Bahçeşehir Üniversitesi  - Öğr. Gör. Sami Berk - 2010 (Kaynak belirtilmek kaydı ile kullanılabilir.)