Ananaslı tavuk nasıl yapılır

Ananaslı tavuk nasıl yapılır

Ete göre daha uygun fiyatlı olan tavuklar ile ananasları birleştirerek ortaya oldukça lezzetli ve alternatif bir yemek çıkartabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Ananaslı Tavuk

Tavuk yemekleri Türkler için ciddi önem taşımaktadır. Türkiye de şuanda et fiyatları ciddi derecede artmış bulunmaktadır. Et’in yanına bile yaklaşamayan Türk halkı, bu ihtiyacını tavuk ile karşılamaya çalışıyorlar. Bu konumda tavuk yemeklerinin çeşitliliği önem taşıyor. Ananaslı tavuk sizler için farklı bir tercih olabilir. Ciddi anlamda muhteşem tadı ve bol içeriğiyle sizlere güzel tercih olacaktır.

Gerekli Malzemeler

1 Tane Tavuk
4 Çorba Kaşığı Yağ
1 Çorba Kaşığı Limon Suyu
2 Çorba Kaşığı Ananas Suyu
2 Çorba Kaşığı Üzüm
2 Çorba Kaşığı Rom
2 Tane Domates
1 Tane Portakal
1 Çorba Kaşığı Tereyağı
Tuz
Kırmızı Biber

Hazırlanışı

Tavuk ilk olarak iri iri doğranır. Daha sonra ananas suyu, limon suyu ve tuz içerisinde 60 dakika kadar bekletilir. Bir tava içerisinde yağ kızdırılır ve tavuk parçaları kızartılır. Domatesler, üzüm rom ve kırmızı biber ilave edilerek, karıştırılmaya devam edilir. 20 dakika kadar kapağı kapalı şekilde ateş üzerinde pişirmeye devam ediniz.Tavuğun piştiği sırada ananasları küp küp doğrayınız. Doğranan ananaslar galeta ununa batırılarak kızartılır.

Geniş tabak kullanarak üzerine pilavı yayınız. Daha sonra tavukları pilavın üzerine yayınız. Sos dökülür ve ananas, portakallar ile süsleyiniz.

Afiyet Olsun..