Anti Depresan İlaç Kullanımı

Anti Depresan İlaç Kullanımı

Psikolojik rahatsızlıkları olan ve profesyoel destek alarak uzman kontrolünde tedavi gören bazı hastalara anti depresan ilaçlar verilebiliyor.
0.0 (0 oy)
Günümüzde çeşitli nedenlerle birçok insanın maruz kaldığı bir rahatsızlık olan ruhsal çöküntü diğer bir adıyla depresyon ilaçla ve çeşitli psikolojik terapilerle tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Depresyon kişide güvensizlik, yaşama sevincinin azalması, kederlenme, ilgi, güven, merak ve heyecan duygularının kaybolmasına neden olur.

antidepresyon ilaç kullanımı

Ancak gerekli önlemler zamanında alındığında depresyon önemli ölçüde önlenebilir. Burada önemli olan hastanın uzman bir doktor tarafından verilen önerileri gerektiği gibi yerine getirmesidir. Ayrıca hasta yakınları ve tanıdıkları da bu konuda hastaya destek olup tedavi sürecinin kısalmasına yardımcı olabilir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar bu hastalığın ilaç ile tedavisinde büyük gelişmeler yaşanmasını sağladı. Bu ilaçlardan en çok kullanılanı üç halkalı antidepresanlardır.

antidepresyon ilaç kullanımı

Ancak bu ilaçları kullanırken bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Kalp hastalığı, gebelik ve göz tansiyonu bulunan hastalar bu ilaçları kullanmamalıdır. Üç haftayı geçen antidepresif tedavilerde ilaç gerekli etkiyi göstermezse kullanıma devam edilmemelidir. Tedavi sürecinden sonra ilaç kullanımı bir anda kesilmemelidir. Dozaj yavaş yavaş düşürülerek bırakılmalıdır.

antidepresyon ilaç kullanımı

İlaçtaki yan etkilere kesinlikle dikkat edilmelidir. Beklenmeyen bir yan etki görüldüğünde zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Alerjik durumların olabileceği göz önüne alınıp bu konuya dikkat edilmelidir. Yaşlı hastalar için bazı sert yan etkileri olabilir. Bu durumdaki hastalar düzenli bir şekilde doktor kontrolünde tedaviye devam etmelidir.