Arabamızı nasıl tasarruflu kullanabiliriz

Arabamızı nasıl tasarruflu kullanabiliriz

Araba kullanmak artan benzin fiyatları ile birlikte artık büyük bir lüks haline gelmiş durumda. Fakat arabanızı kullanırken bazı noktalara dikkat ederek bu durumu tersine çevirebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Hepimiz arabalarımızın açtığı masraf ve faturalardan çok rahatsızlık duyar ve aracımızı kullanmamayı dahi düşünürüz. Aracımız sürekli fatura şişirdiği için de öncelikle bunları düşürmeye çalışırız. Aracımızın en önemli gideri malumunuz olduğu gibi yakıt masrafıdır. Yakıt masrafı eğer dikkat edilmez ise hepimizi canından bezdirir ve bütçemizi delik deşik eder. Bunun için aracımızı tasarruflu kullanmayı öğrenmeliyiz. Öncelikle aracımızı doğru vites de kullanmayı bilmeliyiz. Gereksiz vites kullanımında aracımız gereğinden çok fazla yakıt tükettiği gibi aynı zaman da motora fazla bindirme yapıldığından motorun ömrünün kısalmasını da sağlar. Bu neden ile doğru vites de araç kullanımı çok önem taşır.

Aracımızın bakımı da aracımızın ömrünü uzatacağı gibi aynı zaman da yakıt tüketimini de azaltacaktır. Öncelikle aracın rutin bakımları mutlaka gözden geçirilmelidir. Yağ bakımı en önemli konuların başında olduğundan yağ bakımını çok sık kontrol ediniz. Eğer araç gereğinden fazla yağ yakıyor ve siz bunu tespit edemiyor iseniz aracınızın motoru ömrünü çabuk tüketeceğinden aracınız size olağan üstü bir masraf açacaktır. Halbuki zamanında yağ bakımı 40-50 tl gibi küçük paralar ile değiştirileceği gibi şimdi büyük bir masraf ile karşılaşacaksınız.

Aracınızın lastiklerinin havası da çok sık kontrol edilmelidir. Çok fazla hava basılmış veya havası kaybolmuş lastikler çok daha fazla yakıt harcayacağı gibi aracın performansını da düşürecektir. Bu neden ile az yakıt tüketmek isteyenler ilk olarak lastiklerin havasını kontrol etmelidir. Buji temizliği ve bakımı da çok önem taşımaktadır. İyi ateşleme yapmayan bujiler aracın performansını düşürdüğü gibi aracın ömrünü de azaltır. Hava filtresi değişimi de önemsemeniz gereken bir konudur. Yukarı da bahsettiğimiz konular çok az maliyet ile yapılacağından bunları önemseyerek bu kontrolleri sıklık ile yapmanızı tavsiye ederiz.