Arnavut ciğeri nasıl yapılır

Arnavut ciğeri nasıl yapılır

Türk kültüründe büyük bir yere sahip olan Arnavut ciğerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu tarifimize göz atabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Arnavut Ciğeri


Türk kültüründe çok değerli et familyası arasında bulunmaktadır. Yıllardır sofralarımızda yaptığımız ve Türk kültürüne yerleşmiş bir yemektir. Arnavut ciğeri bir çok insan tarafından sevilmekte ve yemeyenlerde çok sevecektir. Tadı bakımından çok farklı olmasına rağmen, insanlara çok güzel ve yararlı bir yemektir.

    Gerekli Malzemeler

  • 2 Tane Soğan

  • Koyun Karaciğeri

  • Çay Bardağı Un

  • Maydanoz

  • 1 Yemek Kaşığı Kırmızı Biber

  • 2 Çay Bardağı Zeytinyağı

  • Tuz



Hazırlanışı

İlk olarak karaciğerin sinirli kısımlarını çıkarınız. Daha sonra karaciğer misket büyüklüğünde doğranır. Sonra doğradığınız karaciğeri bir kaba koyarak, üzerine biberi dökünüz ve iyice karaciğere yediriniz. Daha sonra karaciğeri 1 saat kadar dinlendiriniz. Bu dinlendirme aşamasında karaciğer kendine gelecek ve biberin tadı iyice içine işleyecektir. Bir tava içerisine 1 bardak yağı dökerek kızdırınız. Sonra bir kaba unumuzu dökelim ve karaciğerleri iyice una bulayalım. Unların üzerinden dökülmemesi için önce iyice silkeleyin ve tavanın içerisine koyun. 3-4 dakika kadar pişen karaciğerlerin yağını süzerek servis yapacağınız tabaklara alınız. Tabağa aldığınız ciğerlerin üzerine gerekli miktarda tuz serpiniz.

Tavada geriye kalan yağın yarısını dökün ve geri kalan kısmına pul biberleri koyarak 1 şeker kaşığı kadar biber koyun. Ateş üzerinde iyice pişen biberleri, yağ ile birlikte karaciğerlerin üzerinde gezdiriniz. Bu sos niteliğinde olacaktır ve güzel bir tat katacaktır. Son olarak kıyılan maydanoz ve soğanları karıştırarak servis tabağının kenarına koyarak sıcak şekilde servis yapın.

Afiyet Olsun..