Askerlik tecili nasıl yapılır

Askerlik tecili nasıl yapılır

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı olan herkesin yapması zorunlu olan askerlik görevini tecil ettirmek için gerekli belgelere sahip olmanız gerekiyor.
0.0 (0 oy)
Askerlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkeğin 20 yaşında yapması gereken bir vatani görevdir. Ancakbazı durumlarda askere 20 yaşında gitmeniz mümkün olmaz. Devlet size bu gibi durumlarda askerliğinizi belirli bir süre tecil ettirme hakkı tanır.

Tecil işlemi sanıldığı gibi uzun ve zahmetli bir işlem değildir. Eğer kurallara uyarsanız 2-3 saat gibi bir sürede tüm tecil işlemlerinizi hallettirebilirsiniz.

Bazı şubeler artık askerlik muayenesini de kendileri yapıyorlar. Bu sayede muayene için bir daha zaman ayırmanız da gerekmiyor.

Askerlik tecili

Küçük şehirlerde tecil işlemleri daha kısa sürer. İstanbul gibi büyük şehirlerde bu süreç yoğunluk nedeni ile daha uzundur.

Hangi şehirde olursanız olun tecil işlemini son güne bırakmayın. Çoğu insan son güne bıraktığı için tecil işlemleriniz tüm gün sürebilir.

Tecil işlemleri için askerlik bürosuna giderken TC kimlik numarası yazılı kimlik belgenizle birlikte bu belgenin iki adet fotokopisini de götürün.

Bunun yanında 12 adet vesikalık fotoğraf çektirin. Vesikalık fotoğrafınızın Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği şartlara uygun olmasına dikkat edin.

En son mezun olduğunuz okuldan aldığınız mezuniyet belgesini de unutmayın. Bu belgenin de bir fotokopisini yanınızda bulundurun.

Hem aslı hem fotokopisi yanınızda olursa askerlik şubesi görevlileri fotokopi olanı alıp aslı gibidir vuracaklardır. Ehliyetiniz varsa önlü arkalı bir fotokopisini de alın.

Tecil gibi askerlik işlemlerini hızlandırmak için en iyi yollardan biri mümkünse kütüğünüzün olduğu yerdeki askerlik şubesine başvurmaktır.

Bu sayede şubeler arası bilgi transferine gerek kalmaz. Bilgileriniz ilk elden işlenir ve tecil işleminiz en az 1 saat kısa sürer.

Eğer siz başka bir ilde kütüğünüz başka bir ilde ise bulunduğunuz şubeden kütüğünüzün olduğu şubeye faks çekilir. Bu faksın onaylanıp geri fakslanması beklenir. Bu durum yoğunluğa göre bazen 2 saati bulabilir.