Baklava nasıl yapılır

Baklava nasıl yapılır

Lezzetli baklavaların nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizler için paylaştığımız özel tarifimizi okuyabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Baklava nasıl yapılır? Ev baklavası nasıl kesilir?

Kurban bayramı yaklaşıyor ve Baklava nasıl yapılır? Ev baklavası nasıl kesilir? Gibi sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz.

Ramazan Bayramının ve Kurban Bayramının vazgeçilmez tatlarından olan, Türk sofrasında yerini ve anlamını hiç yitirmeyecek olan tatlılardan biri de baklavalardır.

Baklava yapabilmek için öncelikle büyüklerinizi daha önce iyi takip etmiş olmanız gerekir ve onların baklava nasıl yapılır, ev baklavası nasıl kesilir izleyip öğrenmeniz gerekir tabi fakat daha önce ev baklavası nasıl yapılır ve baklava nasıl kesilir hiç görmemiş bayanlar için baklava nasıl yapılır tarifini vereceğiz.

baklava nasıl kesilir

Baklava öncelikle yufka açma yeteneğinizle doğru orantılıdır. Baklava nasıl yapılır için yufka mutlaka ince olmalıdır. Baklava yufkası ne kadar ince olur ise baklavanız o kadar lezzetli ve baklava nasıl kesilir için kolay bir uğraş olacaktır.

Baklava kesimi yufkanın kalınlığına göre değişmektedir. Bunun dışında baklava kesimi konusunda baklavanın içerisine koyacağınız ceviz, Antep fıstığı gibi yemişlerin çok ince şekilde robottan geçirilmelidir. Aksi takdirde yine baklava kesimi konusunda yine başarısız olabilirsiniz.

Malzemeler;

1 su bardağı sıvı yağ,
1 su bardağı yoğurt,
3 adet yumurta,
1 paket kabartma tozu,
1 tutam tuz,
Hamur kıvama gelinceye kadar un

Baklava içine 1 kilogram ceviz, üzerine ise 2 paket sana yağı, şerbet için ise 2 kilogram şeker ve tencereye konduktan sonra 2 parmak üstüne gelecek şekilde su konularak şerbet hazırlanır.

Ev baklavası nasıl yapılır için

Hamur malzemeleri karıştırılır ve kulak memesi kıvamına geldikten sonra avucunuzda sıkarak hamur topak halinde konur ve daha sonra ince bir biçimde açılır. Ardından tepsiye her yufkayı koyduktan sonra güzelce cevizler serpilir ve sonuna kadar böyle devam eder.

Ardından baklavayı kesiyoruz ve erittiğimiz margarini üzerine döküyoruz ve fırına veriyoruz pişmesinin ardından şerbetini döküyoruz ve soğumasını bekliyoruz ve baklava servise hazır.