where can i buy generic xanax xanax 2mg xanax help zoloft withdrawal

tramadol vicodin withdrawal buy tramadol online without a prescription tramadol withdrawal bluelight

buy soma from usa soma price soma 350 mg info

hydrocodone apap mallinckrodt what is hydrocodone what is considered a high dose of hydrocodone

viagra xanax drug interactions alprazolam 0.5mg xanax high drug forum

shoot valium pills order valium online volume higher during commercials

valium ambien overdose ambien 10 mg ambien cr does not work

tramadol acetaminophen 37.5 dosage tramadol 50 is 50mg of tramadol a lot

10mg valium equals much xanax diazepam online buy valium thailand

can't sleep night after taking ambien ambien without prescription is ambien cr more expensive

Sağlık|29 Haziran 2011 21:42

Basur nedir, nasıl tedavi edilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Basur nedir?

Basur, hemoroid hastalığının halk arasında kullanıldığı diğer adıdır. Anüs içerisinde bulunan toplar damarların, çeşitli nedenlerden dolayı basıncı artar. Bu damarların yapısı gereğince genişlemeye müsaittir. Damarlar yapısı gereğince genişlemeye başlar ve artmış olan basıncı dengelemek amacıyla damarların makattan dışarıya çıkmasına neden olur.

Basur

Makat bölgesinden dışarıya sarkan bu damarın yumakları kırmızı ve mor renklerindedir. Damarlar makat bölgesinde olduğundan ötürü insanlar oturup kalktıkça tahrip olur damarlar. Bundan dolayı damarların delinmesine neden olur ve sıkça kanamaya başlar. Basur bir çok insanda bulunan bir hastalıktır. Genellikle 40 – 50 yaşlarından sonra insanlarda çıkmaktadır. Basur hastalığının tedavisi cerrahi yöntemler dışında çok güçtür. Net sonuca kesinlikle cerrahi yöntemler sonucunda ulaşılır.

Basur neden ortaya çıkar?

Halk dilinde basur olarak bilinen hemoroid vücutta zaten bulunan bir oluşumdur. Hemoroid anal kanalda bulunan damarsal yapılardır. Bu damarların sorunlar sonucu makattan dışarıya çıkmasına da hemoroid hastalığı denmektedir. Basurun neden ortaya çıktığını aşağıda maddelerle inceleyelim.

–          Çok fazla hareket etmeden, hareketsiz bir yaşam sürmek

–          Şişmanlık

–          Alkol kullanmak

–          Makata zarar verecek şekilde sporlar yapmak

–          Mesleğinden ötürü sürekli oturarak çalışmak

–          Lifli gıdalarla beslenmemek

–          Bağırsakta oluşmuş olan tümörler

Basurun tipleri nelerdir?

İnsanlarda iki tip basur tipi bulunmaktadır. İç basur ve dış basur olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bunları aşağıda detaylıca inceleyelim.

–          İç basur: Makatın kapanmasını sağlayan kasların üzerinde bulunan toplar damarların genişlemesi sonucu iç basur oluşmaktadır.

–          Dış basur: Makasın kapanmasını sağlayan kasların altındaki toplar damarların genişlemesi sonucuyla dış basur oluşur. Genellikle iç basurla birlikte görülmektedir. İç basur tek başına görülebilirken, dış basur genellikle iç basurla birlikte görülmektedir.

Basur nasıl tedavi edilir?

Basuru kontrol altına almak veya hastanın şikayetlerini azaltmak için uzmanların uyguladığı bazı yollar bulunmaktadır. Genellikle bu yolla basuru tedavi etmek kolay değildir. Günümüzde bir çok insan basur hastalığına yakalanmaktadır. %95’i ameliyat olarak bu hastalıktan kurtulmaktadır. Kesinlikle ameliyat olmadan bu hastalıktan kurtulan insan sayısı çok azdır. Bunun için basur hastalığı olan insanlar kesinlikle bir uzmana danışmalıdırlar.

İnsanlarımız basur hastalığı utanılacak bir şeymiş gibi doktora gidemiyorlar. Bundan dolayı çok kötü sonuçlar ortaya çıkıyor. Basur hastalığına yakalanan her insan kesinlikle bir uzmana danışmalıdır. Aksi taktirde bu hastalıktan kurtulması pekte mümkün değildir.