Bebek nasıl emzirilir

Bebek nasıl emzirilir

0.0 (0 oy)
En güzel duyguların başında gelir bir kadın için anne olmak..! Bebeğinizin gelecekteki yaşamı ve sağlık sorunlarından uzak doğal bir süreçte gelişmesini istersiniz değil mi? Peki bunun için yapmanız gereken nedir? Hiçbir hazır mama yada üretim kaynaklı  süt , doğal olan anne sütünün yerini alamaz.Peki nasıl emzirmek doğru olur, hangi pozisyon bebeğinizi emzirmede size kolaylık sağlar? Memenizi baş parmağınız üstte kalacak şekilde ve diğer dört parmağınız  aşağıda kalacak şekilde tutarak destekleyin. Göğüsler çok büyük ise diğer elinizle emzireceğiniz memeyi desteklemeniz size kolaylık sağlar.

Memenizin ucuna az miktar süt  getirmek için parmak uçlarınızla sağın, bunu yaparken uç kısmı hafifçe sıkabilirsiniz ve meme ucuna gelen sütü bebeğinizin ağız kenarına ve dudaklarına yumuşak hareketlerle dokundurun böylece bebeğinizin ağzını genişçe açmasını sağlayın.
Bebeğinizi, vücudu size  dönük olarak tutmaya özen gösterin. Bebeğiniz memenizin başını ve etrafındaki halkayı (aerola) ağzının içine alacaktır. Bebeğinizin yalnızca meme ucunu almasını önlemeli ve tamamen ağzına almasına özen gösterin.
Eğer alt çenenin yeterli açılmadığını fark ederseniz çeneye hafifçe bastırın ve açılmasını, alt dudağın da dışarıya dönmesini sağlayın. Bebeğin çenesi memeye değecektir.Bebeğinizin ileri geri çene hareketlerini gözleyin ve arada yutma seslerini takip edin. Bebeğinizin burnu ve çenesi memeye değebilir bu sadece büyük ve dolgun göğüslerde mümkündür. Emzirmek size sancı vermemelidir şayet ağır bir his oluşmuş ve acı duyuyorsanız  büyük ihtimalle yanlış kavramıştır.

Bebek memeden nasıl ayırılır?

Bebeği nazikçe memenizden ayırın ve birkez daha deneyin. Bebeğinizi memeden ayırmak için küçük olan serçe parmağınızı yavaşça ağzının kenarından içine sokun bebeğiniz parmağınızı emmeye başlayacaktır tam bu sarada memenizi bebeğinizin ağzından ayırmalısınız.Bebeğinizi emzirirken nasıl tutmalısınız?

Bebeğinizi emzirmek için farklı pozisyonlar vardır fakat siz kendiniz için en doru olan pozisyonu tercih etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk şey bebeğinizin ağzı memenize yakın olmalı, bebeğiniz emerken zorlanmamalı. Bebeğinizin bütün vücudu size dönük olmalıdır. Bu önerimize dikkat ederseniz bebeğiniz emme anında memenizi daha kolay ve doğru bir şekilde kavrayacaktır.

Kucaklama: Hemen hemen bir çok anne için rahat olan ve çok sık uygulanan bir metoddur.

Doğru meme: Unutmayın ki bebeğiniz daima, onu kucakladığınız kolunuz hangisi ise o taraftaki memenizi  emecektir.

Ters kucaklama: Prematüre olarak doğmuş ve bu yüzden meme kavramada zorlanan bebekler için ideal bir yöntemdir. diğer kolunuzla  bebeğinize destek olun ve memenizi kavramasına yardımcı olun.

Yatarak: Sezaryen doğum sonucu dünyaya gelen bebek, vajinal doğum sonrası doğum kaynaklı sıkıntılar yaşayan ve yorgun olan anneye dinlenme fırsatı verir.

Koltuk Altı: İkiz yada daha fazla doğumu birarada gerçekleştiren, düz - kavisli olmayan  memelerde meme başı yada kavrama güçlüğünde uygundur. Bebeğinizi emzireceğiniz memeniniz olduğu taraftaki koltuk altına diğer elinizin desteği ile uzatın ve yatay pozisyon almasını sağlayın.