Beyzbol nasıl oynanır

Beyzbol nasıl oynanır

0.0 (0 oy)

Beyzbol Amerika’nın ulusal oyunu olarak bilinir. Amerikalılar bu oyun oynar bu oyunu izlemeye stadyumlara gider. Futbol’dan daha fazla izlenir. Futbol’dan daha fazla taraftara sahiptir.

Beyzbol 9 devrelik bir oyundur. Takımların her devre başına bir hücum ve bir savunma hakkı bulunuyor. Takım hücum oynarken hücum oyuncuların her birinin sadece bir kere topa vurma hakkı bulunuyor. Birden fazla vurulması yasaktır.

Beyzbol’da Savunma

Beyzbol maçında savunma oyuncularının her birinin farklı noktalar da farklı görevleri vardır. Örnek olarak fırlatıcının yeri fırlatıcı tümseğidir. Yakalayıcının yeri kale arkasıdır. Takımda üç adet yakalayıcı maç içerisinde kale arkasına yerleştirilir. Mesela hücum yapan oyuncalara da üç koşucu ismi veriliyor. Sayı turu bitmeden, arada ki kalelerin birinde kalırsa, yapması gereken şudur; kale bekçilerini atlayarak sayı turunu bitirmesi gerekiyor. her kale de sadece bir koşucu olması şarttır ve bu bir kuraldır. Yakalayıcı olarak görevli olan kişiler kalelerinin çevrelerinde olması gerekir.

Beyzbol’da hücum

Hücum oyuncularından oyuncular tek tek sayı kalesine gider. Fırlatıcı tümseğinden, fırlatıcının gönderdiği topu sopayla vurmaları gerekir. Ayrıca bu atışın geçerliliğine hakem karar veriyor. Eğer ki fırlatıcı 4 kez hata yaparsa, vurucu bu durumda birinci kaleye yürme hakkı kazanmış oluyor.

3 oyuncusu ceza alan takım hücum hakkını kaybetmiş olur.

Sayı turu

Vurucunun vurduğu top çitlerin dışına çıkarsa buna sayı turu denir.