Bilgisayar nasıl çalışır ?

Bilgisayar nasıl çalışır ?

Gündelik hayatımızın büyük bir parçası haline gelmiş olan bilgisayar sistemlerinin nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz?
5.0 (1 oy)

Dünyayı değiştiren bilgisayarlar aslında basit bir çalışma mantığına bağlı olarak işler. Bilgisayarda çalışan herşey bir anakarta bağlıdır. 

Bu anakartın üzerinde işlemci, kartlar, giriş ve çıkışlar bulunur. Anakart dışarıdan veya içeriden kendisine gönderilen tüm bilgileri işler ve anakartın gerekli bölgelerine gönderir. Bu veri gönderimi bilgisayarda çalıştırılan programlar aracılığı ile komutlanır.

Bilgisayar nasıl çalışır sorusuna cevap vermek adına bilgisayarın açma tuşuna bastığınız anda tüm anakart üzerindeki parçalara kontrol amaçlı bir ilk elektrik gönderilir. 

Bilgisayar nasıl çalışır ?

Tüm parçalardan cevap alınır. Bu işlemi bilgisayar açılışında ilk ekran olarak görebilirsiniz. 

Eğer bilgisayarın olmazsa olmaz parçaları olan bellek, bios denen temel çip ve bilgilerin depolandığı hard disk sorunsuz cevap verdiyse bilgisayar kullanılmaya hazırdır ve açılma işlemi başlar. 

Bu adımdan sonra bilgisayarda bulunan hard disk içindeki işletim sistemi denen, sizin komutlar yardımı ile bilgisayarı programlamanızı sağlayan pencere açılır. 

Eskiden dos denen elle komut yazılan bir ekran penceresi açılırken, günümüzde Microsoft tarafından üretilen Windows grafik tabanlı işletim sistemi veya muadili işletim sistemleri açılarak işlem yapmaya olanak sağlamaktadır.