Bilgisayar virüsleri nasıl bulaşırlar

Bilgisayar virüsleri nasıl bulaşırlar

0.0 (0 oy)

Bilgisayar virüsleri öncelikle kendini işletim sistemini ile birlikte açılan dosyaların içine direk kopyalayarak her seferinde bilgisayar ile açılmasını sağlar. Bu virüsler kendi aralarında çeşitli ticari veya ticari amacı gütmeyen olabilirler. Örneğin keylogger denen bir virüs tipi bilgisayarı bir başka kullanıcı tarafından yönetilmesini sağlar iken, malware adı verilen bir virüs tipi bilgisayarın yavaşlamasını ve çeşitli reklamların bir anda pop-up şeklinde açılmasını hedeflemektedir.

Ayrıca malware virüs tipleri sürücülerin autorun.inf ‘sinde kendini açtırarak virüsün her defasına aktif olmasını sağlarlar.

Bilgisayar virüslerini bilgisayarımızdan nasıl silebiliriz
Bilgisayar virüslerini bilgisayarımızdan çeşitli derecelerine ve performanslarına göre kendini göstermiş bir antivirüs ile silebilirsiniz. Antivirüsler arasında en iyileri her geçen gün çıkan yüzlerce yeni virüs tipini en güncel olarak kendi veritabanına tanıtıp kendi kendini güncelleyen antivirüs programlarıdır.

Bilgisayar virüslerini bilgisayarımızdan nasıl uzak tutabiliriz
Bilgisayar virüslerimizi bilgisayarımızdan ancak bir antivirüs ve çeşitli güvenlik sistemlerinden yararlanılarak bilgisayarımızdan virüsleri koruyabiliriz. Malware gibi reklam amaçlı virüsleri ise ComboFix adlı bir program yardımıyla bilgisayarımızdan temizleyebiliriz.