Bios sıfırlama nasıl yapılır

Bios sıfırlama nasıl yapılır

BIOS ayarlarını sıfırlamak tecrübesiz kullanıcıların ufak bir araştırma yapmadan girişmemesi gereken bir iştir.
0.0 (0 oy)
Bios Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Bios sıfırlama nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin bilgisayarları kapandığında neden kapandığına anlam veremeyebilirler ve teknik servise götürmeden bir sonuca ulaşamayacakları gerçeği de göz önünden kaçmamalıdır.

Bios bilgisayar anakartının bir yazılımıdır ve bios sıfırlaması anakart düzenli olarak çalışmadığı zamanlarda sıfırlanarak ve yeni değerler girilerek sistemin düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

bios sıfırlama

Bazen elektriğin kesildiği zamanlarda da voltaj düşüklüklerinden kaynaklı bir şekilde bios kendisini sıfırlayabilmektedir. Bu tür durumlarda da bios ayarlarınızı eski haline getirmeden de bilgisayarınız hard diskinizi tanımayabilir ve bilgisayarınızı açamayabilirsiniz. Bu nedenle Bios sıfırlama nasıl yapılır konusunda bios ayarlarınızı değiştirmeden önce birer yedeğini alsanız iyi edersiniz.

Bios özellikle herkesin bildiği format atma konusunda oldukça önemlidir. Bios ayarlarınızdan bilgisayar açılışınızı cd-rom olarak boot etmezseniz bilgisayarınız ilk önce hard diski okuyacağından dolayı cd yi görmez ve format atma işlemini başlatamayabilirsiniz. Bu ayarları da bios ayarlarınıza girerek boot kısmından cd rom u 1. aygıt olarak işaretlemeniz format atmanızın önündeki engeli kaldırmış olacaktır.

Bios sıfırlama nasıl yapılır sorusuna gelirsek bios için en kolay bir şekilde sıfırlama yapmak anakartınızın üzerindeki bios pili adı verilen pili çıkartarak belirli bir süre beklemeniz biosunuzu sıfırlamanızı sağlayacaktır. Bu durumun işe yaramadığı zamanlar bios pilini ters takarak yine bios sıfırlaması yapılabilir ve ayrıca bios pili yanında clear veya clr cmos yazan yerde jumper ı çıkartıp 1 dakika beklettikten sonra da yerine takarak biosunuzu sıfırlayabilirsiniz.