Blog nasıl açılır

Blog nasıl açılır

Blog sayfalarınızı ücretiz olarak açarak insanlar ile bilgilerinizi paylaşabilir ve hatta bu bilgileriniz üzerinden ufak bir gelir de elde edebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Blog nasıl açılır?

Blog nasıl açılır için temel bir bilgiye elbette ki sahip olmamız gerekir. Hiçbir bilgiye sahip olmadan blog nasıl açılır istediğimiz kadar düşünsek bile yardım olmadan çok zor olabilir. Bu nedenle bu konuyu açarak sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

İnternet üzerinde bloglar genellikle php ve asp web tabanlı dilleriyle açılmaktadır. Çeşitli script yazan kişilerin, kendi yazmış oldukları bu scriptleri internet üzerinde paylaşarak blog nasıl açılır için yardımcı olurlar. Bu hazır scriptler sayesinde blog rahatça açabilirsiniz.

blog açma

Blog nasıl açılır için söylediğimiz gibi php ve asp dillerinde açılır. Blog açarken hangi dille yazılmış bir script varsa ona göre hosting almak gerekir. Asp Windows server üzerinden çalışırken, Php ise Linux tabanlı server üzerinden çalışmaktadır. Örneğin Wordpress bir blog nasıl açılır için Linux tabanlı hosting almak gerekmektedir.

Blog nasıl açılır için öncelikle bir alan adına ihtiyacımız vardır. Örneğin www.nasil.gen.tr adresi gibi bir alan adından söz ediyoruz. Bunu sağlayan çeşitli firmalardan satın almanızın ardından. Wordpress bir blog nasıl açılır için Linux tabanlı bir hosting aldıktan sonra, alan adınızı aldığınız yerdeki, alan adı ayarlarında dns ayarlarına girerek, hosting şirketinizin sizlere vermiş olduğu dns adreslerini, alan adı panelinize yazarak kaydetmelisiniz.

Ardından indirmiş olduğunuz wordpress scriptini hostinginize ftp programı kullanarak atabilirsiniz. Ftp programı ne işe yarar, ftp nasıl kullanılır bir sonraki konumuzda sizlere anlatacağız ve dosyaları nasıl upload ediceksiniz bilgi sahibi olacaksınız…

Hostinginize attığınız dosyaların ardından, alan adınızı tıklayarak otomatik wordpress yüklemesini adımları takip ederek ilerleyiniz ve kurunuz. Burada önemli olan hostinginizin plesk adresine girerek bir veritabanı adı açmanız ve veritabanı şifrenizi belirlemenizdir. Daha sonra wordpress kurulumunda bu bilgileri yazarak ilerledikten sonra blog nasıl açılır bitmiş olacaktır.