Boyun(servikal aks) düzleşmesi nasıl anlaşılır

Boyun(servikal aks) düzleşmesi nasıl anlaşılır

4.0 (4 oy)Özellikle 2000li yılların başlangıcıyla birlikte bilgisayar kullanıcıları ve dolayısıyla masa başında iş yapanların sayısı önemli bir artış göstermiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda masa başında iş yapan kişilerde sıklıkla görülen ve boyun fıtığı hastalığının başlangıcı olarak kabul edilen boyun düzleşmesi belirli bir kaç belirtileri beraberinde getirmektedir.
Boyun Anatomisi
Boyun Düzleşmesi
Boyun yedi adet boyun omurundan oluşmaktadır ve bu omurlardan en üst ikisi boynun kafatası kemiğine tutunmasını sağlamaktadır. Boyun omurları arasında diskler bulunur ve bu diskler esasında omurların birbirine sürtünmesini engeller. Bu omur disklerinin görevi üzerine düşen yük miktarını dengeli bir şekilde alt seviyelerde bulunan omurlara  iletmektir.  

Boyunda bulunan omurlar disk ve güçlü bağlarla birbirine tutunurlar ve bu durum kaslar ile esneklik kazanır ve kuvvetlenir. Boyun omurgası içerisinden omurilik ve sinirler geçer. Omurilik iki santim kalınlığında beyinden aldığı emirleri tüm vücuda ileten çok önemli bir yapıdır. Boyunda omurilikten çıkan sinirler el-kol hareketlerini, hissini ve kuvvetini sağlamaktadırlar.


Boyun Düzleşmesi


En kısa tanımı ile boyun düzleşmesi ya da gerilmesi, boyundaki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan servikal aks düzleşmesidir. Sağlıklı bir boyun C harfi şeklindedir ancak boyun düz bir çizgi şeklini aldığında boyun fıtığına doğru ilerliyor demektir. Yandaki resimin üzerine tıklayıp solda düzleşmiş bir aks ile sağında sağlıklı bir aksın karşılaştırılmasını görebilirsiniz.

Boyun düzleşmesi nedir
Boyun düzleşmesinin belirtileri nelerdir Boyun gerginliği teşhisi koyabilmek için en iyi yöntem fiziksel muayene, röntgen ve tabi ki bir MR filmi çekimidir. Bunun yanında şu belirtileri yaşıyorsanız bu rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz: -Baş dönmesi ya da arada bir nedensiz denge kaybı, sendeleme ve yalpalanmalar. -Boyun bölgesinde bir ağrılar ve gergin bir boyun. -Baş ağrıları, boyunu rahatlatmak için hareket yapma ihtiyacı. Eğer bu belirtileri yaşıyor ve boynunuzda bir rahatsızlık olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir hekime başvurun. Boyun düzleşmesi fizik tedavi ve hareketlerle geçebilen bir rahatsızlık ancak ihmal edildiğinde boyun fıtığına doğru ilerleyebilir. Boyun fıtığı her ne kadar hayati bir rahatsızlık olmasa da size yaratacak olduğu stres ve kaygı seviyeleri zamanla dayanılmaz bir hal alabilir ve hayat sevincinizi 100% etkileyebilir.

 • hasan

  sa iyi günler demet hanım bende boyun düzleşmesi var . en pratik tedavi yöntemi nelerdir

  Ali

  Merhaba iyi günler yaklaşık boynumda 1 aydır ağrı dayanılmaz bir sekilde bu ağrı kalça kısmına kadar vuruyor doktora gittim duzlesme var dedi bu ağrıların belime kalçama kadar gitmesi normalmi acaba ilginiz için şimdiden TSK

  firdevs

  merhaba ....firdevs ben..

  servikal lordozda düzleşme nedir...kollarda güçsüzlük ve ağrı yapar mı ...

  nasilgen

  Buradan kesin birşey söylemek mümkün değil. Lütfen doktora gidin ve gerekli tetkikleri yaptırınız.

  nasilgen

  Eğer yüzme şansınız varsa yüzün çünkü çok iyi geliyor!

  songül

  benim boyun düzleşmem ve boyun fıtıgım var fizik doktoruna gittim krem ve kasgevsetici ilac verdi fizk tedavi yada boyunluk demedi okadar önemli değil dedi ama benim ağrılarım hala devam ediyor ve kolumda ödem var fizik tedavi ile ödemi dağıtıyolar ödemin toplandığı yerler cürüdü fizik tedavide normal dediler napmam lazım

  cuma

  benimde boynumda ve sırtımda hemen hemen hergün ağrıyor sizce boyun düzleşmesimidir? bilgi verirseniz sevinirim

  cuma

  benimde boynum ağrıyor ve sırtımda ağrı oluşuor başım çok ağrıyor hemen hemen her gün sizce düzleşme olabilirmi bilgi verirseniz sevinirim

  nasilgen

  Evet ama yaptığınız şey her neyse sizi boyun fıtığına doğru götürebilir.

  recep

  benımde boynum agrıyor ama kolum falan agırmıyor sırtımda ve boynumda var agrı düzleşmemidir sizce

  admin

  Sayın Demet,
  Boyun düzleşmesi, yani boyun fıtığı başlangıcının kilo ile doğru orantısı bulunmamaktadır. Ancak fazla kilolu olmanız duruş bozukluğunu tetikleyebileceğinden dolayı bir faktör olarak değerlendirilebilir.

  demet

  boyun düzleşmesi olmasına kilo etkiliimi,,yani kilomuz çokda buda boyun düzleşmesi yaparmıı?????

  Orhan - Ankara

  Servikal aks duzleşmiş olup amerikida doğru hafif acılanmış c vertebra korusunda yağ adacığı düşündüren milimetrik hiperintes odak izlenmiş servikal düzeylerde hafif periferik disk kabarikligi mevcuttur c4 5 ve c5 6 antenidir subaraknoid mesafesi hafif dardir yardımcı olursanız sevinirim

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu