Cam nasıl üretilir

Cam nasıl üretilir

5.0 (2 oy)
Cam nasıl yapılır?

Cam evimizin neredeyse tüm ürünlerinde görebileceğimiz hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Cam her türlü sanayi koşullarında işe yarayabilecek bir ürün olmasından dolayı ülkemizde en çok fabrikası olan ürünlerden bir tanesidir. Camlar çeşitli farklılıklarıyla farklı sanayilerde kullanıldığından ötürü çeşitli kaliteleri mevcuttur. Örneğin kırılmaz camlar veya avizelerdeki camlar genellikle kaliteli cam çeşitlerinden yapılmaktadır.

Plastik şişe sanayi, cam ürünleri çıkmasının ardından gerilemiştir. Bunun nedeni ise cam sıcak ortamlarda genleşerek içinde bulunan sıvıya farklı kimyasallar bulaşmaktadır. Sonuç olarak camda bu tür genleşmeler söz konusu olsa dahi içeriğinde sağlığa zararlı herhangi bir kimyasal bulunmadığından dolayı sağlık için cam ürünler kullanmamız gerekmektedir.

cam nasıl üretilir

Bazı zamanlarda televizyonlarda cam nasıl yapılır gibi belgeselleri izlerken camın girdiği halleri izlemek gerçekten zevk verici oluyor. Özellikle bu durum cam ürünleri imalatında cama üfleyerek sanki bir oyuncakmış gibi şekil veren ustaları izledikçe cam ustası olası geliyor insanın desek yalan olmazdı.

Peki cam nasıl yapılır hiç görmemiş olan kişiler için burada sizler için camın nasıl yapılacağını anlatacağım.

Cam nasıl yapılır?

Cam silisyum denilen bir kum çeşidinden yapılmaktadır. Yalnız bu silis kumu erime derecesi çok yüksek olduğundan dolayı içeriğine düşürücü olan maddelerden alkol gibi maddelerden konularak ısı derecesi düşürülmektedir.

İki etmenden oluşan yani oluşturucu ve eritici olarak iki etmenden oluşan camlar çok dayanıklı camlar değildir. Kaliteli cam için kararlaştırıcı alkali olan ürünler konularak camın kalitesi arttırılmalıdır. Daha sonrasında ise sodyum, silisyum gibi çeşitli camlar oluşmaktadır.

Camın oluşumu için gerekli olan ham maddeler oluşabilmesi için fabrikanın fırınına konarak beklemeye alınır. Ardından eritme ve inceltme gibi olaylardan sonra fırının içinde ani soğutmaya bırakılarak beklenir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra sıvı haldeki cam elde edilmiş olur.