soma health club cost buy soma no prescription do soma bras run small

hydrocodone side effects yahoo answers buy hydrocodone without prescription hydrocodone vs oxycodone high

how many green xanax bars to get high alprazolam 0.5mg xanax meps drug test

valium drug misuse order valium online valium alternatives anxiety

ambien zyrtec buy ambien no prescription ambien cr expiration

ultram side effects rash buy tramadol online is ordering tramadol online illegal

valium party drug buy valium buy bulk valium online

ambien withdrawal seizures ambien no prescription ambien cr cost

Genel|03 Eylül 2010 01:42

Cam nasıl üretilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Cam nasıl yapılır?

Cam evimizin neredeyse tüm ürünlerinde görebileceğimiz hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Cam her türlü sanayi koşullarında işe yarayabilecek bir ürün olmasından dolayı ülkemizde en çok fabrikası olan ürünlerden bir tanesidir. Camlar çeşitli farklılıklarıyla farklı sanayilerde kullanıldığından ötürü çeşitli kaliteleri mevcuttur. Örneğin kırılmaz camlar veya avizelerdeki camlar genellikle kaliteli cam çeşitlerinden yapılmaktadır.

Plastik şişe sanayi, cam ürünleri çıkmasının ardından gerilemiştir. Bunun nedeni ise cam sıcak ortamlarda genleşerek içinde bulunan sıvıya farklı kimyasallar bulaşmaktadır. Sonuç olarak camda bu tür genleşmeler söz konusu olsa dahi içeriğinde sağlığa zararlı herhangi bir kimyasal bulunmadığından dolayı sağlık için cam ürünler kullanmamız gerekmektedir.

cam nasıl üretilir

cam nasıl üretilir

Bazı zamanlarda televizyonlarda cam nasıl yapılır gibi belgeselleri izlerken camın girdiği halleri izlemek gerçekten zevk verici oluyor. Özellikle bu durum cam ürünleri imalatında cama üfleyerek sanki bir oyuncakmış gibi şekil veren ustaları izledikçe cam ustası olası geliyor insanın desek yalan olmazdı.

Peki cam nasıl yapılır hiç görmemiş olan kişiler için burada sizler için camın nasıl yapılacağını anlatacağım.

Cam nasıl yapılır?

Cam silisyum denilen bir kum çeşidinden yapılmaktadır. Yalnız bu silis kumu erime derecesi çok yüksek olduğundan dolayı içeriğine düşürücü olan maddelerden alkol gibi maddelerden konularak ısı derecesi düşürülmektedir.

İki etmenden oluşan yani oluşturucu ve eritici olarak iki etmenden oluşan camlar çok dayanıklı camlar değildir. Kaliteli cam için kararlaştırıcı alkali olan ürünler konularak camın kalitesi arttırılmalıdır. Daha sonrasında ise sodyum, silisyum gibi çeşitli camlar oluşmaktadır.

Camın oluşumu için gerekli olan ham maddeler oluşabilmesi için fabrikanın fırınına konarak beklemeye alınır. Ardından eritme ve inceltme gibi olaylardan sonra fırının içinde ani soğutmaya bırakılarak beklenir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra sıvı haldeki cam elde edilmiş olur.

6 Yorum

 • geçenlerde televizyonda da izlemiştim ve merak edip araştırdım google da, ordan buraya geldim işte.. Cam şişelerden sanat eserleri çıkarıyorlar ya bi de, onlar harika oluyor cidden.. Camı ısıtıyor ve sonrasında üflediğinde istediği şekle giriyor genişliyor daralıyor.. Sakız gibiydi aynı :)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 0

 • O kum bu şekli nasıl alıyor bir türlü anlayamıyorum ya

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 0

 • camın nasıl üretildiğinide yazsaydınız

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 1

 • çok şaşırdım

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 1