Çanak anten montaj ve ayarı nasıl yapılır

Çanak anten montaj ve ayarı nasıl yapılır

4.0 (1 oy)

 Anten direklerinin kurulumu ile başlayalım • Anten direği için uygun yer tesipiti ile işe başlamalısınız. Çanak antenler aynı zamanda sabit ve yer değişikliğinde orijinal ayarlarının sıfırlandığı antenlerdir. Bu yüzden kurulumu yapmadan önce zemin etüdü yapmak gerekir. Sert bir zemin tercih edilmelidir, örn; Beton, çatı üstü, balkon duvar kenarları , düz ve önünde engel bulunmayan duvarlar kurulum için özenle seçilmelidir.

 • Kurulum başlamadan önce, çanak ile uydu arasında herhangi bir objenin olmamasına önem gösterin. Çünkü, antenin çekim için gerekli olan sinyal gücünü olumsuz etkiler.


Öncelikle "L" direği duvara yerleştirelim ve direk tabanı altında kalan her deliği işaretliyelim. Daha sonra matkap ile duvara açacağımız delikler için uygun çaptaki matkap ucu kullanılmalıdır. 0.5cm derinliğine sahip bir uç idealdir. Kullanacağımız dübellerin hepsi bu standartlara uygundur. Dübellerin nasıl kullanıldığı hakkında bir fikriniz yok mu? Gelin size yardımcı olalım. • Duvara açtığımız dört deliğe dübelleri yerleştirip, Çekiç kullanarak dübellerin deliğe iyice yerleşmesini sağlayın. Çünkü dübeller malzemelerin daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde zemine tutunmasını sağlayacaktır.

 • Bazı dübeller vidalama yaparken kendiliğinden içten açılır.


Şimdi "L" Direği alıp duvara takınız. Yaylı rondela ve vidaları kullanarak ilk montaj aşamasını tamamlamış olacaksınız. Çanak kurulumu Tip ve modeline göre iki değişik kurulum yapılır. Hata riskini azaltmak için kurulum ayarlarını dikkatlice inceleyiniz. Şekilde gördüğünüz gibi çanağınızı kurun. Kurulumu yaptıktan sonra kırmızı ile işaretlenmiş olan vidaları çanağın yine şekilde görülen oklar ile gösterilmiş yönlere hareket etmesini sağlayacak yeterli kuvveti uygulayıp, biraz sıkalım. çünkü daha uydu için ayar yapılması gerekiyor.


 


Sıra çanağınızı yönlendirmeye geldi. Üç adet bilgiye ihtiyacımız var ; Yükseklik, Yatay Derecemiz ve LNB derecesi. Azimut Bu bir çanak pozisyonudur. Çanağınızın hangi yöne bakacağını gösteren gerekli derece ayarıdır. Yükseklik / Elevation Bu da çanağın yükseklik değerini gösterir. Derece ile tanımlanabilir.
 Polarizasyon / LNB Sk Polarizasyon, LNB Rotasyonu ile ilgilidir. zemine göre derecelendirilir. Bu bilgiler doğrultusunda iki faktör öne çıkar: • Coğrafi konumunuz

 • Kurulumu yapmak istediğiniz bölge


Kablo bağlantılarıKabloların uçlarını açıp "F" Konnektörlerini kabloların ucuna taktığınızda kuruluım işlemini tamamlamış olacaksınız. Televizyon keyfini doya doya yaşayabilirsiniz. Bu arada Tv Rehberi sayfasında sizleri yayınakışı bilgileri de bekliyor.. İyi eğlenceler..

 • gökhan coban

  mrb lar ben bir tane digitürk anden mondajı yapdım yani türksat olarak bu andeni takdım ama sinyal alamıyorum hemen sol tarafında klıma var hemende 15 20 metrede bina var benim ayar makinam 80 81 aranıyor diiye bilgi veliyor ama sinyal bulmuyor neden olabilir

  gökhan

  mrb ben digtürk Çanak anteni duvara mondajı yapdım ama canak sol tarafında klıma var ondan sinyal alamıyorum klımadan olabilirmi bide az ilerde bina var 15 metlede ondan olabirmi acil yardım razım

  fatih050

  çanak iyi ayarlı olmadıgı için sinyal düşük gelir ondan danarak çalışır eger cihaz bozuk degilse

  fatih050

  çanagın arkasına geçeceksin ama çok yaklaşma çekmez sonra kanal eklema bölümüne 11919 24444 ver yapacaksın ama kaliteyi gösteren yerden gözünü ayırmayacaksın sonra çanagı hafifçe saga sola çevireceksin çevirdigin bir yerdekalarak agır agır aşagı yukarı yap eger gelmiyorsa tekrar saga sola çevirerek aşagı yukarı yap eger diseqc varsa önce diseqc ayarı yap sonra bulunca show turk e bak eger o çekiyorsa hepsi çeker

  seri_bices

  ya bençanağı taktım ama seviye 79 güzel çekiyor kalite 10 diyor şu kaliteyi (mavi çubuğu) arttıramadım ne yapmalıyım kalite düşük olduğu için kanallar çıkmıyor

  seri_bices

  ya ben bu denilenleri yaptım ama sevive 79 kalite 10 diyor rezifır next 2000 kaliteyi yani mavi olan çubuğu nasıl düzeltebilirim o olmadan kanallar çıkmıyor

  İsmail DİLBAZ

  Öncelikle vermiş olduunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

  Ben uydu alıcısı kullanıcısıyım, teknik eleman kuruluma geldiğinde hava şartları aslında pek uygun değildi rüzgarlı ve hafif yağışlı pek anlamam ama alıcının titremesi uygun frekansı yakalaması zordur diye tahmin ediyorum.5 Katlı bir aprtmanın 5.katında ikamet ediyorum not olarak belirtmemde belki fayda olur.

  Sorun şu sanki korsan cd alırsın görüntü ara ara kesilir gibi, bide gıcırt diye ses ara ara cd takılır gibi olaylarla karşılaşıyorum.Tv Hd ancak risıvır hd çıkışlı değil uygun fiyatta bir ürün.

  Yorumlarınızı ve soruna çözüm bulmanızı rica ediyorum. Hee diyceksiniz tekrar arayın teknik servisi aramam sinirlerim bozuluyor sorumsuz insanlar her neyse sağolun.

  cevat

  ben birkaçkez bu işi yapmıştım ama kafamda canlandıramıyordum bu şema iyi oldu teşekürler

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu