Çay nasıl demlenir

Çay nasıl demlenir

Çay, demlemesi kolay gözüken ancak lezzetli ve keyifli bir içime sahip olarak demlenmesi oldukça zor olan bir içecektir.
0.0 (0 oy)
Mutfaktaki en kolay işlerden biri çay demlemek olarak görülür. Oysa çay demlemenin bir çok püf noktası var.

Çay nasıl demlenir sorusuna en doğru cevaı vermek mümkün değildir. Çünkü her tiryakinin kendine göre bir göz kararı ölçüsü vardır. Eğer çayı doğru şekilde demleyemezseniz çayınızı tiryakisine sevdiremezsiniz.

Çay demleme prosedüründe çaydanlık içerisinde yeteri miktarda su ve üzerinde boş bir demlikle ocağa konur.

Çay nasıl demlenir

Çaydanlıktaki su kaynadıktan sonra kaç bardak çay yapılacaksa göz kararı demlik içine o kadar çay katılır ve üstüne az miktarda su eklenir. Demlik çaydanlık üzerine oturtulur ve yaklaşık 4 dakika buhar ile kaynaması sağlanır.

Bu işlemden sonra ocak kapatılır ve çayın çökmesi beklenir. Bu süre yaklaşık 15 dakikadır. Eğer bir sorun yoksa çay demlenmiş ve servise hazır demektir.

Çay yapmak basit bir işlem olsa da iyi çay yapmak bir çok püf noktasına ve ayrıntıya dikkat etmek ile olur.

Örneğin çay koyulan demlik önceden bir miktar ısınmış olmalıdır. Bu sayede çayın ve suyun aniden sıcak ateşte kavrulması önlenir. Bu sorunu önlemek için son zamanlarda porselen demlikler kullanılmakta.

Çay için kullanılacak su temiz olmalıdır. Klorlu, kirli, kireçli su çayın kalitesini bozar. Çaydanlık genellikle demirdir. Ancak üstündeki demliğin porselen olması çayın kalitesini arttırır.

Çay nemsiz bir ortamda saklanmış olmalıdır. Rutubetli ortamlardaki çay doğallığını kaybeder. Asit üretir ve içildiğinde midede gaz yapar.

İyi bir çay demlemek için tecrübe çok önemlidir. Çay demlerken miktarı ölçmek için bir alet kullanmak sizi komik duruma düşürebilir. Demliğe içilecek çay miktarına göre çay ve su koyulur. Suyu fazla koymak çayın tadını bozar.

Çayın tam demlenmesi için iyice çökmesi gerekir. Acele ederseniz çayın rengi açık olur ve tavşan kanı denen rengi yakalayamazsınız.

Aynı zamanda çay demlenirken suyu da kararında koymak gerekir. Yoksa çay yanar ve acı bir tad verir.