Çerkez tavuğu nasıl yapılır

Çerkez tavuğu nasıl yapılır

Tavuk yemekleri arasında en fazla tercih edilen ve beğenilenlerden olan çerkez tavuğunu hazırlayabilmeniz için sizlere tarifimizi açıklıyoruz.
0.0 (0 oy)
Çerkez Tavuğu

Tavuk yemekleri insanlar açısından her zaman önemlidir. Sonuçta şu et fiyatlarının bayağı bir arttığı günlerde, insanlar tavukla kendilerini avutmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı tavuk yemekleri bir hayli önem kazanmaya başlıyor. Bu konumda Çerkez tavuğu sizler için güzel bir tercih olacaktır. İçerisini de bulundurduğu zengin malzemeleriyle çok daha cazip geleceğe benziyor.

Gerekli Malzemeler

1 Tane Tavuk

2 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ

6 Dilim Bayat Ekmek

5 – 6 Çay Bardağı Ceviz İçi

8 – 9 Diş Sarımsak

3 Bardak Su

2 Çay Kaşığı Karabiber

Yarım Yemek Kaşığı Tuz

1 Çay Kaşığı Kırmızı Biber

Hazırlanışı

Temizlenen tavuk bir tencere içerisinde, 3 su bardağı ve üzerine tuz eklenerek 40 dakika kadar pişirilir. Daha sonra kemikler ayrılır ve etleri lif lif kesilir. Daha sonra servis tabağına yerleştirilerek ekmek içi, sarımsak ve küçük küçük doğranan cevizi katarak karıştırın. 3 Su bardağı kadar tavuk suyu da katmayı unutmayın. Daha sonra tabağa yerleştirilen tavukların üzeri bu karışımla kaplanır. Son olarak yağın içerisine kırmızı biber eklenir ve ısıtılır. Eriyen biberi ve yağı etin üzerinde gezdirerek servis yapınız..

Afiyet Olsun..