Chicken Noodle (Tavuklu Çin Makarnası) Nasıl Yapılır ?

Chicken Noodle (Tavuklu Çin Makarnası) Nasıl Yapılır ?

Çin mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve Türkiye’de de pek çok kişi tarafından tercih edilen lezzetli noodle’ları tavuklu olarak da hazırlayabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Malzemeler:

200 gr noodle ( çin makarnası)

1 tavuk göğsü

3-4 baş taze soğan

2 adet kuru soğan

2 adet yeşil dolmalık biber

2 adet kırmızıbiber

5 adet mantar

3 yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

1 yemek kaşığı soya sosu

1 yemek kaşığı oyster sos

1 çay kaşığı susam yağı

Chicken Noodle (Tavuklu Çin Makarnası) Nasıl Yapılır ?

Hazırlanışı:

Yemeğe başlamadan önce tavuğumuzu ince ince ve uzun olarak kesiyoruz. Mantarı ve kuru soğanı doğradıktan sonra diğer malzemelerin tamamını julien usulünde kesiyoruz. Bundan sonrası oldukça pratik ve çok kısa sürecektir.

Sıvı yağı wok tavaya koyuyoruz. Yağ iyice kızınca tavukları tavaya ekliyoruz. Tavuklar ince kesilmiş olduklarından pişmeleri kısa sürecektir.

Tavukları renkleri değişinceye kadar karıştırıyoruz. Küp şeklinde kesilmiş soğanları ilave edip bir defa karıştırıyorz.

Ardından sırasıyla julien kesilmiş olan kırmızı biberi, yeşil biberi, yeşil soğanı, mantarı ilave ediyoruz. Sebzeleri fazla öldürmeden soteliyoruz.

Sotelerken kaşık kullanmayıp tavayı çevirirseniz sebzelerin şekli de deforme olmamış olur. Yeterli miktarda sotelendikten sonra 1 yemek kaşığı soya sosunu, 1 yemek kaşığı oyster sosunu ve 1 çay kaşığı susam yağını ekliyoruz.

Suda 5-6 dakika haşladığımız noodle’u da tavaya ekleyip birkaç dakika daha karıştırıyoruz. Yemeğiniz servise hazır. Afiyet olsun.