Çiğ köfte nasıl yapılır ?

Çiğ köfte nasıl yapılır ?

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan çiğ köfteyi, gerekli malzemeleri sağladıktan sonra evinizde hızlı bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Günümüzün şüphesiz en çok tercih edilen yemeklerinden birisi haline gelen çiğ köfte nasıl yapılır? Çiğköfte kış aylarına girmemizle içimizi ısıtabilecek akşam öğünü olarak kullanabilecek bir yemek çeşididir.

Eğer özel bir gecede servis sunacaksanız misafirlerinizin böyle bir lezzet ile ağızlarının tadını yerine getirmeleri gayet hoş bir süpriz olabilir.

Öncelikle çiğ köftemizin içerisine ilave edeceğimiz maydonozumuzu, soğanımızı ve sarımsağımızı ince ince rendeliyoruz bunları dilerseniz bıçaklarınız ilede çok ince parçalar haline getirebilirsiniz.

Çiğ köfte nasıl yapılır ?

Tepsi içerisine ince bulgurumuzu koyuyoruz bulgurumuzu isotumuz ile birlikte berlili aralıklarla bir su bardağı kadar su ilave eder yoğurmaya devam ediyoruz.

Daha sonra kıymamızı koyarak bu işleme devam ediyoruz çiğköftemizin bulguru köfte kıvanı almaya başladığında ve rengi açısından sizi şevk etmeye başladığı anda içerisine rendelemiş olduğumuz maydonozumuzu, soğaınımızı ve sarımsağımızı koyuyoruz.

Bazı yörelerdeki çiğ köftelerde sarımsak katılmaz katmak veya katmamak tamamiyle sizin elinizde bu şekilde yoğurmaya devam ediyoruz bi yaklaşık 5 dakika kadar sonra tuzumuzu ilave ediyoruz ve tekrar yoğurma işlemimize devam ediyoruz.

Yoğurma işlemimizin sonunun geldiğini çiğ köftemizin tutunma kıvamından anlayabilirsiniz ağzınıza tadmak için attığınızda bulgur dişlerinizin arasında sert bir şekilde kıtırdamıyorsa çiğ köftemiz servis için hazır hale gelmiş demektir.

Malzemelerimiz :

250 gr. Çiğ köftelik kıyma (yağsız ve sinirsiz oluyor)

½ kg. Çiğköftelik esmer bulgur

2 çorba kaşığı Biber Salçası

1 orta boy Kuru Soğan (ince doğranmış ya da rondodan geçirilmiş)

1 tane Limon ( 4'e bölünmüş çekirdekleri çıkarılmış)

1 demet Taze Soğan

1 baş Sarımsak

1 demet Maydanoz

1 tatlı kaşığı Karabiber (tepeleme)

2 tatlı kaşığı Kırmızı Biber (tepeleme)

1 tatlı kaşığı Nane (silme)

1 çorba kaşığı Çiğköfte Baharatı (tepeleme)

Tuz (Biber salçanız çok tuzlu ise, biber salçasından sonra tuzunu ilave edin)

İhtiyacımız kadar su