Çikolata nasıl eritilir

Çikolata nasıl eritilir

Tarihte ilk olarak Amerika’da denizciler tarafından keşfedilen çikolataları eriterek daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Çikolata ilk kez Amerika’yı keşfeden denizciler tarafından dünyaya yayılmıştır. Denizciler Meksika’da yaptıkları incelemelerde yerlilerin chocolatl dedikleri bir maddeyi sıcak suda kaynatarak içtiklerini gördü.

Avrupa’ya getirilen bu madde ilk yıllarında kralların içeceği olarak bilindi ve uzun yıllar krallar bu içeceği en değerli misafirlerine ikram ettiler.

Avrupa’da ilk çikolata üretimini din adamları başardı. Amerika’dan gelen kakao taneleri işlenerek çikolataya dönüştürüldü.

çikolata nasıl eritilir ?

Kakao meyvesi ağaçta yetişir ve bezelye benzeri bir kabuk içindedir. Bu kakao parçalarına özel bir yağ eklenerek çikolata oluşturulur.

Çikolata ilk hamur halinden sonra "Conching" denen bir işlemle yoğurulur. Kalıplara dökülen bu hamur günlerce bekletilir.

Bu bekleme sırasında hızla soğutulur. Bugün çikolata için bir çok firma farklı yöntemler kullanmaktadır. Özellikle ünlü firmalar çikolata üretme sırlarını anlatmazlar. Çok farklı kalitelerde çikolata üretimi mevcuttur.

Ancak dünyanın bugün en kaliteli çikolataları Belçika’da üretilir. Bunda Belçika’nın Fransa ve Almanya mutfağı gibi iki mutfaktan tarifleri alıp birbirine karıştırmasının rolü büyüktür. Belçika’da bir çok ülkede bulunmayan şekersiz çikolata da üretilir.