Çil tedavisi

Çil tedavisi

Bazı insanların hoş bir görüntü olarak gördüğü çillerin sayı olarak fazla olması ve özellikle yüz bölgesinde görülmesi bazen kötü bir görünüme yol açabiliyor.
0.0 (0 oy)
Çil, güneş altında fazla kalma sonucu deride oluşan ve genellikle kızıl ve sarı saçlı insanlarda görülen bir deri hastalığıdır. Çiller genellikle güneşin yoğun olduğu ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkar.

Çiller bazı insanlara hoş bir görüntü katabileceği gibi çoğu insana da rahatsızlık verir. Bundan dolayı çillerinden kurtulmak isteyen insan çoktur. Peki, çillerden korunma yöntemleri veya çil tedavisinde neler yapılabilir?

çil tedavisi

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında insanların günü en sıcak saatlerinde güneş ışınlarına korumasız bir şekilde direk olarak maruz kalmamalıdır. Güneş ışınlarından korunmak dolayısıyla da çil oluşumunu önlemek için dışarı çıkarken şapka, gözlük, güneş kremi gibi koruyucu önlemler almak gerekir.

Ancak bütün bu önlemler alınmasına rağmen gene de çil oluşumu gerçekleştiyse onlardan kurtulmak için önlemler almak gerekmektedir.

Çilden kurtulmak için doğal tedavi yöntemleri çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında dondurarak tedavi etme diye de adlandırılan tıbbi yöntemler vardır. Bu bir lazer tedavisidir. Lazer tedavilerini pahalı olması nedeniyle genellikle doğal tedavi yöntemlerine başvurulur.

Cilt lekelerin doğal yollardan tedavisi eski Mısırlılara ve Yunanlılara kadar dayanmaktadır. Bu doğal yöntemler o yılardan bu yıllara kadar gelmiştir. O dönemlerde de günümüzde olduğu gibi pigment lekelerini iyileştirmek ve cilt rengini açmak için yaban turpu ile karahindiba kullanılmaktadır. Daha sonra bunlara pigmentleri etkisiz kılan salatalık ve limon da eklenerek çillerin tedavi edilmesine devam edilmiştir.

Tıbbi tedavilerin maddi imkanlar nispetinde tercih edilemediği durumlarda herkesin evinde rahatlıkla bulabileceği yabanturpu, karahindiba ve salatalık çil tedavisinde hala kullanılmaktadır.

Özellikle çoğu insanın uyguladığı en basit yöntem salatalık maskesidir. Bir başka sık kullanılan yöntem ise limon suyuyla veya salatalık suyuyla yüzün temizlenmesidir. Ancak cildin tahriş edilmemesi için bu uygulamaların 15-20 dakikadan fazla ciltte kalmaması gerekmektedir.

Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemlerinde çillerin bir anda yok olmasını beklememelisiniz. Sabırla tedaviye devam etmelisiniz. Belki çiller tam olarak iyileşmeyebilir ancak çillerde azalma görülmesi muhtemeldir. Tedaviden sonra ise güneş ışınlarından korunmak için mutlaka daha dikkatli olmalısınız.