Çim ekimi nasıl yapılır

Çim ekimi nasıl yapılır

0.0 (0 oy)
Çim ekimi nasıl yapılır?

Doğru bir şekilde çim ekimi yapmak istiyorsanız ilkbaharın sonlarına kadar çim ekimi işlemini yapmanız gerekmektedir. Yaz aynın ortasında yapılan çim ekim işlemi çimler çıkmaya başladıklarında, çimler güçsüz olacaklarından dolayı güneşin zararlı etkilerine maruz kalarak sararacaklardır. Çim ekildikten kısa bir süre içerisinde büyüdüğünden dolayı yaz ayı için gerekli çim alanlarınızı ilkbaharın sonunda bile yapmış olsanız yetiştirebilirsiniz.

çim ekimi

Çimlenecek alanlar, kullanılacak oldukları eyleme göre işlenmektedir. Örneğin üzerinde çok gezilen bir golf sahası için yapılan çimleme sık olmalıdır. Genelde konser alanları gibi sahil kenarındaki çim alanlarına İngiliz türü çim ekimi yapılmaktadır.

İngiliz çiminin özelliği esnek olması ve ezilmeye karşı oldukça dirençli olmasıdır. Bunların dışında evinizin bahçesine yapacağınız çimlemeyi sık çimleme yaparak ezilmelere karşı kolayca dirençli tutabilirsiniz.

Çim ekimi için gerekli olan aletler;

Toprağı uygun hale getirebilmek için bir adet Tırmık,
Tohumlar için el kazıyıcısı,
Gübre ve Tohum

Çim ekimi için öncelikle toprağın gerekli şekle tırmık ile getirilmelidir. Tırmık ile toprağını 15-20 cm arası kadar eşilmesi gerekmektedir. Tohumlar çok sık olacağından dolayı el kazıyıcısı ile verimsiz olan yerler daha da eşelenmelidir. Toprak eşelenmensin ardından birkaç gün toprağın kendisine gelmesi için beklenmeli ve ardından gübreleme yapılmalıdır. Gübreleme yapılmasının ardından bir hafta sonra çim ekim işlemine geçilmelidir.

Çim ekimi için almış olduğunuz tohumları el arabası gibi bir yerde karıştırın ve ardından iyice derine gömdüğünüze emin olmalısınız. Yüzeye yakın yapılan çimleme çimin çabuk ezilmesine ve ölmesine neden olmaktadır.

Çim ekimi bitmesinin ardından 3 hafta sonraya kadar çimleriniz olması gerektiği kadar uzamış olacaktır. Çimlerinizi özellikle belirtmek isterim ki öğlen sıcağında sulamamanız. Suyla beraber güneş ışığı cimlerinizi deforme ettiğini unutmayınız. Bu nedenle çim sulama işleminizi akşam saatlerinde yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.