Çocuklara boşanma kararı nasıl açıklanır

Çocuklara boşanma kararı nasıl açıklanır

Geçimsizlikten dolayı eşiniz ile ayrılmak istiyorsanız bu kararınızı çocuklarınıza en uygun şekilde açıklamanız gerekiyor.
0.0 (0 oy)
Boşanmaya karar veren anne ve babanın bu konuyu çocuklara dikkat etmesi gerekiyor. Bir çok uzman çocukların bu karar karşısında ciddi psikolojik sorunlar yaşadığını öne sürüyor. Psikolojik sorunlarla kalmayarak hayattan bir zevk alamayan çocuklar intihara bile kalkışıyor. Bunun için ayrılık kararı alan anne ve babanın bir çok şeye dikkat etmesi gereklidir.
Anne ve babanın ayrılık kararını çocuklara açıklarken şu konulara dikkat etmeli:

-          Öncelikle ayrılık kararı çocukların yaşları göz önüne alınarak açıklanmalıdır. Onun yaşına düşerek güzel bir dille anlatılmalıdır. Küçük çocuklar net olarak anlatmak istediğinizi o duygu karmaşası içerisinde anlayamayabilir.

-          Anne ve baba olarak sorumluluklarınızın aynı olacağını onlara anlatmalısınız. Kesinlikle bütün ilişkinizin bittiğini düşünmemeli.

-          Anne ve babanın çocuklarla görüşme düzeninin nasıl olacağını birlikte karar vermelidirler. Çocuklara bu konu danışılarak onların istekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

-          Ayrılma kararı kesinlikle çocukların önünde konuşulmamalıdır. Çünkü birbirinize konuşacağınız yanlış cümleler onları gerçekten üzebilir. Kesinlikle bu konuları baş başa konuşun,  kararı alın ve en son olarak çocuklarınıza danışın.

-          Çocuklarınızın sağlığı veya okulu gibi durumlarda anne ve babanın iş birliği yapmaları gereklidir. Okulda önemli günlerinde birlikte yanlarında olmalısınız. Çocuk neden annem yok yada neden babam yok duygusuna kapılmamalıdır. Bu çok önemli bir şeydir.

-          Çocukların kesinlikle sık sık ebeveynlerini görmelidirler. Kesinlikle uzun zaman zorunlu olarak çocuklar sadece bir tarafta kalmamalıdır. Sık sık görüşmeleri onları kesinlikle rahatlatır.

-          Sık sık çocuklarınız ile birlikte faaliyetler yapmalısınız. En azından haftada 1 gün piknik veya dışarıda gezmek tarzı şeyler yapabilirsiniz. Unutmayın amacınız çocuklarınızın sağlığıdır.

-          Çocuklara ayrılma sebebinizin anlaşamamak olduğunu düzgünce anlatınız. Yani yolu uzun tutmayın açıklayıcı bir şekilde bu konuyu anlatmalısınız.

Anne ve babanın boşanması çocukları gerçekten çok kötü etkilemektedir. Bu kurallara uyarsanız çocuklarınız için fazla sorun olmayacaktır.