Çocuklarda hiperaktivite nasıl anlaşılır?

Çocuklarda hiperaktivite nasıl anlaşılır?

Hiperaktivite çocuklar üzerinde ve yetişkinlerde de ortaya çıkabilen bir psikolojik hastalıktır.
0.0 (0 oy)
Çocuklarda hiperaktivite çok dikkat edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. Hiperaktivite küçük yaşlarda kendini belli eder ve çocuk hareketlerini, dikkatini, aklını, davranışlarını ve enerjisini kontrol edemez. Hiperaktivite bozukluğu, çocuğa zarar verir ve toplumdan uzaklaştırır.

çocuklarda hiperaktivite

Nerde yapılmaması gereken şeyler var ise ve ne kadar ilginç ve ya korkunç şeyler var ise hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar bunlara ilgi duyar ve yapmaya çalışır. Genelde toplum bakımından kabul görmezler ve dışlanırlar. Bu rahatsızlığın çocuklarda görülme sıklığı % 5-10, yetişkinlerde ise % 4 kadardır. Hiperaktivite bozukluğu tanısını koymak için hastalık emarelerinin 7 yaşın altında başlaması gerekir.

Örneklerin çok sık yaşanması ve kişinin günlük yaşamını etkiliyor olması gerekir. Hiperaktivite önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü iler ki yaşlarda hastanın topluma adapte olması zorlaşır. Eğitim hayatın da oldukça zorlanır, dikkatini veremez ve derslerine yoğunlaşamaz. Sosyal hayata giremez, aile yaşantısını etkiler ve şahsi sorunlarını çözemez. Güncel yaşamının da olukça zorlanır. Bu gibi sebeplerden dolayı hiperaktivite önemsenmeli ve tedavi olunmalıdır.