Çocuklarda vitamin eksiklikleri

Çocuklarda vitamin eksiklikleri

Vitamin eksikliği, vücutları yetişkin bireylere göre daha hassas olan çocuklarda ortaya çıktığı zaman büyük sorunlara yol açabiliyor.
0.0 (0 oy)
A, D, E ve K vitaminleri yağda çözülmekte, diğer vitaminler suda çözülmektedir. Aşağıda bütün vitaminleri tek tek inceleyeceğiz. Vitaminlerin ne işe yaradığını ve ne şekilde alınacağını anlatacağız.

A vitamini: Bir çok gencin şikayeti olan kilo alamamak ve boy uzamamanın ilacı bu vitamindir. Yanı sıra kuru ve pullanmış deride bu vitamin yüzünden oluşmaktadır. Tedavisi için protein açısından zengin beslenilmesi gereklidir. Bu şikayetleri olan insanlar a vitamini almaya dikkat etmelidirler.

D vitamini: Terleme, kaşıntı, huzursuzluk, uyku bozuklukları, kas güçsüzlüğü, asimetri ve kafatası büyüklüğü gibi şeyler bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kısacası kemik ile ilgili problemlerin geneli d vitamininden geçmektedir. D vitamini içeren ürünler tüketildiğinde bu sorunlar ortadan kalkacaktır.
E vitamini: Zararlı maddeleri temizleyen vitamindir. Zararlı maddeler tüketen çocuklarınız için kesinlikle bu vitaminin tüketilmesi gereklidir.

B1 vitamini: Sinir sisteminin gelişimi ve hızlı metabolizma için bu vitamin kullanılmalıdır. Yemeklerin veya çorbaların aşırı kaynatılması bu vitaminin ölmesine neden olmaktadır. Onun için bu vitamini tüketmeniz az kaynatmaktan geçiyor.