Css menü nasıl yapılır

Css menü nasıl yapılır

İnternet sitelerinin görünümleri CSS ve HTML kodları ile ortaya çıkartılmaktadır. Sitelerde gördüğünüz bu menüleri nasıl yapabileceğinizi sizlere anlatıyoruz.
0.0 (0 oy)
Bildiğiniz gibi sitelerin görüntü tarafı komple css + html kodlamaları ile yazılmaktadır. Yani sitelerde gördüğünüz her kare kodlama ile yapılmaktadır. Bu konumuzda css de menünün nasıl yapılacağını anlatacağız.

CSS KODLARI

ul.menuadi {

list-style-type: none;

padding: 0;

margin: 0;

}

ul. menuadi a {

display: block;

color: #1B1B1B;

padding: .2px .8px;

text-decoration: none;

width:174px;

}

ul. menuadi a:hover {

text-decoration:underline;

color:#0F3;

}

ul. menuadi li {

margin: 0 0 .2em 0;

}

Bu kodlar css bölümüne koyulmaktadır. Menuadi yazan yerlere istediğiniz şeyleri yazabilirsiniz. Hatırlayacağınız şeyler olsun yani fark etmez. Bu kodlar üzerine background ekleyebilir, yani renklerini değiştirebilirsiniz. Deneme yanılma yolu ile bunları bulmak çok kolaydır. Color ve background-color ile renkleri ayarlıya bilirsiniz. Font ailesi ile yazıların boyutunu, kalınlığını ve yazı tipini değiştirebilirsiniz. Bu kodumuzda biz arka fon rengi koymadık ve üstüne geldiğinde rengi değişen menüler yaptık. Aşağıdaki kodlar ise html bölümüne eklenecek kodlardır.css menü

Ana Sayfa, Hakkımızda ve Ürünler bölümü sitede görünecek bölümlerdir. Html uzantılı bölümlerse menülere tıklandığında gideceği uzantıdır. Menü yapımımız bu kadar. Unutmayın css ve html üstüne düşmedikçe öğrenmeniz çok zordur. Her zaman tekrar tekrar yapmazsanız da unutulması çok kolay olacaktır.