Css nasıl yapılır

Css nasıl yapılır

Web tasarımı ile uğraşıyorsanız CSS ve html kodları ile ilgilenmeniz gerekiyor demektir.
0.0 (0 oy)
Günümüzde bir çok genç web tasarım yapmak için uğraşıyor. Bir çoğu sitelerin CSS ve html ile yazıldığını duyuyorlar. Araştırmaya koyuluyorlar. CSS nasıl yapılır diye araştırma başlıyor. CSS kesinlikle çok basit bir kodlamadır. Ama nedense bir çok insan bu kodlamaya çok zor demektedir. Öncelikle CSS ile html arasında ki farkları öğrenmelisiniz. Aynı zamanda CSS’in neyle başlayıp ve neyle biteceğini de öğrenmelisiniz.

CSS

CSS görüntünün oluşturulması demektir. Örneğin siteye girdiğinizde kutular olur, yazı bölümleri olur, yazıların büyüklüğü ve küçüklüğü gibi daha bir çok şey CSS’in işidir. CSS bunları ayarlar html ise bu ayarlanmış şeylerin sitede görünmesini sağlar. Öncelikle bu tabiri tam anlamıyla öğrenmelisiniz. Bunu size bir örnek ile anlatacağım.

BMW markasının bir araç ürettiğini düşününüz. Eğer BMW bu aracı piyasaya sürmeden önce sizlere tanıtmamış olsaydı ve piyasaya sürmemiş olsaydı sizler nerden bilecektiniz BMW’nin öyle bir aracı olduğunu. Yani o aracı yaparken uygulanan işlemler CSS oluyor. Daha sonra o araç tamamen yapılıyor ve bitiyor. Böylelikle CSS bitmiş oluyor. Sırada html’in işi ortaya çıkıyor. Html yayıncı kuruluşlar diyebiliriz. Gazeteler ve televizyonlara html olarak bakabilirsiniz. BMW arabasını üretiyor yani CSS’i yapıyor. Gazeteler ve televizyonlar bu aracı bizlere tanıtıyor ve gösteriyor, yani HTML bize bu aracı gösteriyor.

Kısacası CSS bütün her şeyi o yapmaktadır. HTML sadece bir aracı kuruluştur. O yapılan işlemleri bize göstermeyi sağlar. Sitede gördüğünüz her şey CSS ile yapılmıştır. Ama o görselliği bize gösteren html’dir.

CSS ile html bu şekildedir. Bu tabirleri öğrendikten sonra yapacağınız ilk işlem CSS hangi kotlarla başlar ve nasıl biter. Aynı zamanda HTML hangi kodlarla başlar ve hangi kodlarla biter bunları öğrenmelisiniz. Bunları öğrendikten sonra işleme geçebilirsiniz. İnanın CSS + HTML öğrenmek sadece 1 haftanızı alacaktır. Tabi ki tam anlamıyla öğrenemezsiniz ama bir site yazacak aşamaya gelebilirsiniz. İş sadece araştırmaya bakıyor.


CSS