Danone Danette Nasıl Üretiliyor?

Danone Danette Nasıl Üretiliyor?

Tüm marketlerde satılan ve ülkemizde oldukça popüler bir şekilde tüketilmekteo lan lezzetli Danone Danette’lerin nasıl üretildiğini sizlere anlatıyoruz.
0.0 (0 oy)
Danette nasıl üretiliyor, danette nerede üretiliyor gibi sorular soruyorsanız; işte size en detaylı bilgiler...

Dünyanın ünlü süt ve süt ürünleri markaları arasında yer alan Danone ülkemizde de faaliyet göstermekte. Danone süt ve süt ürünleri dışında su ürünleri, bebek beslenmesi ve Medikal beslenme alanlarında da çalışan bir firmadır.

danette nerede üretiliyor

Danone ülkemize ise öncelikle su ürünleri alanında 1997 yılında girmiştir. 1998 yılında ise süt ürünleri alanında da hizmet vermeye başlamıştır. Bugün Danone’nin Türkiye’de toplam 7 fabrikası mevcuttur. 1650’ye yakın tedarikçisi vardır.

Danone nasıl üretilir sorusuna binaen Danone öncelikle süt toplar. Bu sütler soğutma tüplerine konmak için merkezlere getirilir. Merkezlere getirilen sütler bir çok testten geçirilir. Antibiyotik testi de bu testlerden biridir.

Sorunsuz olduğu test sonuçları ile görülen sütler toplama merkezinde pastörize edilir. Daha sonra Danette karışımı elde edilir ve bu karışım sterilize edilip sıcak dolum tüplerine yüklenir.

Hazırlanan içerik Danette kaplarına doldurulur ve el değmeden paketlenir. Paketlerin üstüne özel yöntemlerle strelize edilmiş folyo kapaklar kapatılır ve dörtlü şekilde kutulara yerleştirilir.

Buradan soğutma odasına gönderilen paketler hazır olduktan sonra Türkiye’ye dağıtılır.