Dava Nasıl Açılır

Dava Nasıl Açılır

Türk mahkemelerinde bir dava açmak istiyorsanız özel prosedürlere uygun olarak hareket etmeniz gerekiyor.
0.0 (0 oy)
Dava açmak her ülkede farklı şekillerde olabilir. Türk mahkemelerinin de kendine özel bir prosedürü mevcuttur. Ülkemizdeki hukuk sistemine göre dava açmak için bir dilekçe ile başvurmak şarttır.

Dava dilekçesinin amacı hakkı ihlal edilen kişinin hakkını aramak için hukuka başvurmasını kolaylaştırmaktır. Kural olarak dava dilekçesi davalı sayısından bir fazla olarak mahkemeye ulaştırılır.

Dava dilekçesinin içeriğinde nelerin olması gerektiği kanunlarda belirtilmiştir ve bunun dışına çıkılmaz.

Dava Nasıl Açılır

Öncelikle bir dava dilekçesinde mahkemenin adı olmalıdır. Örneğin Ankara 2.Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine yazılabilir.

Bunun ardından tarafların, yasal temsilcinin, vekilinin ad soyad ve adres bilgileri yazılır.

Tüm bu bilgiler açıkça ve okunabilir şekilde yazılmalıdır. Yasal temsilci yoksa bu bölüm boş bırakılabilir.

Bundan sonraki bölüm dava konusunun belirtildiği bölümdür. Dava konusu yazımı basit ve anlaşılır olmalıdır. Dava konusu ile ilgili genel terimler vardır ve bunlardan biri yazılabilir.

Dava nedenleri açık olarak yazılmalıdır. Dava nedenleri ne kadar açık olursa dava o kadar hızlı bitirilebilir.

Sonraki bölümde kanıtlar verilir. Bu davacının yükümlülüğüdür. Eğer davacı kanıtları sağlayamamışsa hakimden 10 günlük ek süre isteyebilir.

Bir sonraki bölümde olaylar ile hukuksal nedenler arasındaki bağlar belirtilir. Netice-i Talep denen son bölümde davanın sonucunda ne beklendiği yazılır. En sona da imza atılır.

Dilekçe verildikten sonra davanın açılması 4 aşamada olur. Önce hakim havalesi yapılır. Mahkeme kalemine gidilir ve ödenmesi gereken harç miktarı hesaplanır. Bu harçlar belirtilen noktalara ödenir.

En son mahkeme esas defterine dava kaydı yazılır. Son zamanlarda bilgisayarların kullanıldığı adliyelerin artması ile adliyelerde Uyap sistemi kullanılmaya başlandı. Bu sistemde tevzi bürosuna gidip harç ve pullare hesaplatıyorsunuz.

Borcunuzu yatırdıktan sonra harç makbuzu ve pullar ile birlikte adliyeye geri dönüyorsunuz. Size son işlem olarak ilk duruşma gününün ve davanın görüleceği mahkemenin yazılı olduğu bir çıktı veriliyor.