where can i buy generic xanax xanax 2mg xanax help zoloft withdrawal

tramadol vicodin withdrawal buy tramadol online without a prescription tramadol withdrawal bluelight

buy soma from usa soma price soma 350 mg info

hydrocodone apap mallinckrodt what is hydrocodone what is considered a high dose of hydrocodone

viagra xanax drug interactions alprazolam 0.5mg xanax high drug forum

shoot valium pills order valium online volume higher during commercials

valium ambien overdose ambien 10 mg ambien cr does not work

tramadol acetaminophen 37.5 dosage tramadol 50 is 50mg of tramadol a lot

10mg valium equals much xanax diazepam online buy valium thailand

can't sleep night after taking ambien ambien without prescription is ambien cr more expensive

Genel|12 Eylül 2010 11:03

Depremden nasıl korunuruz

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Depremden nasıl korunuruz?

Doğal afetlerin en korkunç çeşitlerinden biri olan deprem bu zamana kadar birçok insanın ölmesine neden olmuştur. Ülkemiz deprem fay hattı üzerinde olduğundan dolayı çeşitli sismik hareketler sürekli yaşanmaktadır fakat çoğu hissedilmemektedir. Bu oranları küçük olan depremler yaşantımıza olumsuz bir etkisi o an için yoktur fakat daha sonrasında bu küçük sarsıntıların oluşturduğu ve genişlettiği fay hatları ileride büyük şiddetteki depremlere zemin hazırlamaktadır.

Yaşadığımız dünyadaki her şey yeraltının sismik hareketleriyle oluşmuştur. Bunlara örnek verecek olur isek Dağlar, tepeler, ovalar, kanyonlar, ırmaklar, deltalar hepsi bu sismik hareketlerden oluşmuştur. Yeryüzü hangi şekilde ise yer altı da aynı şekildedir.

deprem

deprem

Ülkemizde de yaşanan depremler çok sayıda insan hayatına mal olarak ülkemiz bu tür depremlerden ciddi zararlar görmüştür. Bu zararların en başında insan hayatı, daha sonrasında ise ekonomik problemler olarak zarar görmüştür. Ülkemizde yaşanan en büyük depremlerden biri olan 17 Ağustos 1998 Gölcük depremi bu etkileri çok fazlasıyla yaşamıştır.

Ülkemizde bir şeyin önlemini almamız için mutlaka önlem almamız gereken şeyden zararlar görmemiz gerekmektedir. Geçmiş geçmişte kaldı diyoruz ve depremden nasıl korunuruz anlatmak istiyoruz.

Öncelikle yaşadığımız yerleri depremlerin olumsuz etkisinden kurtarmamız gerekir. Yeni yapılan binalar depreme dayanıklı olup olmadıkları kontrol edilmektedir fakat eski binalarda böyle bir durum yoktur. Eski binalar içinde depreme dayanıklı olmaları için çeşitli yapısal uygulamalar yaptırmalısınız.

Eski binalar üst katlarda çatılarındaki yüksek ağırlıktaki maddeler deprem anında çok daha depremi şiddetlendirmektedir bu nedenle üst kattaki ağırlıklar azaltılmalıdır.

Yeni binaların temelleri deprem kurallarına göre daha derinde olmalıdır ve malzemelerin kaliteleri ve sıklığına dikkat edilmelidir.

Yine yeni yapılan binalarda alt kat malzemelerini olduğundan çok daha fazla kullanarak çok ciddi derecede yaşanılan depremlere bile dayanıklılık sağlayabilirsiniz.

Apartmanlardaki kirişler zayıf ise dairelerin iç kısımlarındaki kirişler kalınlaştırılmalı veya destek kirişler kullanılmalıdır.

14 Yorum