Diyaliz hastaları neden tuzdan uzak durmalı?

Diyaliz hastaları neden tuzdan uzak durmalı?

Tuz sadece diyaliz hastalarının değil sağlıklı yaşamak isteyen herkesin mümkün olduğunca az kullanması ve uzak durması gereken bir maddedir.
0.0 (0 oy)
Diyaliz yapılan hastanın beslenmesi uygulanan diyette tuz kullanımı büyük önem taşımaktadır. Fazla tuz kullanıldığı zaman aşırı su tüketimi başlayacaktır. Aşırı su tüketimi de hastanın tansiyonunun yükselmesine, nefes darlığına ve vücudunda şişliklere sebep olmaktadır. Diyaliz yapılan hastaların beslenmesi için sadece tuzu ve sıvıyı azaltmak yeterli olmayacaktır.

diyaliz hastalarında beslenme

Kandaki fosfor ve potasyum seviyeleri de büyük önem taşımaktadır. Diyette kuru baklagiller ve kuruyemişlerin de listeden çıkarılması gerekmektedir. Örneğin bulgur yerine pirinç pilavı, makarna, kepek ekmeği yerine beyaz ekmek, kaşar veya tulum peyniri yerine tuzsuz peynir ya da lor tercih edilmelidir.

Diyaliz yapılan hastanın beslenmesi için sebzeler bol su ile haşlanmalı ve süzülerek yenmelidir. Bamya, bezelye, enginar ve pırasa gibi sebzelerden uzak durulmalıdır. Kahve ve gazlı içecekler kesinlikle tüketilmemeli, fazla olmamak şartı ile sadece açık ve şekersiz çay içilmelidir. Diyaliz yapılan hastanın beslenmesi sırasında kulaktan dolma bilgilere göre değil, doktorun önerileri doğrultusunda uygulanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın daha da ilerlemesine sebep olursunuz.