DNA testi nasıl yapılır

DNA testi nasıl yapılır

0.0 (0 oy)

Açılımı Deoksiribo nükleik asit olan DNA hücresi bulunan tüm canlılar üzerinde yapılabilir. Canlılık işlevinden, evrimsel ve biyolojik gelişimini genetik faktör olarak ele alan genetik bilim dalı çeşitli talimat ve araçlarla hücrenin genetiğini inceleyebiliyor.

Dna testi hangi gereçlere dayalı olarak yapılabilir

Dna testi protein ve rna gibi hücrenin iç bilişimleri olduğu her türlü maddelerden yapılabilir. Buda demek oluyor ki hücrenin olduğu meni lekelerinde, kanda, saçta, saç köklerinde, tırnaklarda, tükürükte, ölü deri hücresi diye tabir edilen epidermis hücrelerinde ve kemiklerde yapılabilir. Bu testi kemik ile de yapılabildiğinden ölümü üzerinden uzun süre geçen ölüler üzerinde dna testi yapılabilir.


Dna testi nasıl yapılır


Daha önceleri dna testi kan ile yapılırken şimdilerde, son dönem teknolojisi olarak karşımıza çıkan pamuklu çubuklar ile yapılabiliyor. Bu baba ve çocuktan alınan örnekler daha sonrasında çeşitli kimyasal parçalayıcılar ile ayrılarak çözümleniyor. Daha sonra daha kolay araştırılabilen çözülmüş dna parçaları PCR (Polymerase Chain Reaction) teknolojisi dediğimiz bir yöntem ile aydınlatılıp kolayca okunabilir bir duruma getiriliyor. Bu ve bu gibi çeşitli 9 ila 12 yöntem sonrasında Bayes Teorimi ile birleştirilip %99 ‘a varan kesin bir sonuç elde ediliyor.