Doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Kişisel gelişim ihtiyacınızı fiziksel ve zihinsel anlamda etkili bir şekilde yaşayabilmek istiyorsanız yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor.
0.0 (0 oy)
Kişisel gelişim ve ihtiyacımızı karşılamak için çeşitli gıdalar tüketmekteyiz. Gıdaları tüketirken doğru ve dengeli beslenmemiz gerektiğine de dikkat etmeliyiz. Her öğünde mutlaka yağ protein ve karbonhidrat dengesini oluşturan besinleri tüketmeliyiz.

Bu dengeyi süt ve sütten elde edilen ürünler sağlamaktadır ve her öğünde mutlaka bunlardan en az bir tanesini tüketmemiz bizim için doğru bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra protein açısından zendin olan et, bazı kurubaklagiller, yumurta, balık, beyaz et de gün içinde tercihen bir öğünde tüketilmelidir.

doğru beslenme nasıl olur

Karbonhidrat değeri yüksek olan nohut, kuru fasulye, bulgur, pirinç, makarna, ekmek gibi ürünleri de mutlaka düzenli bir şekilde ve belli miktarda tüketmeliyiz. Özellikle vitamin değerlerinin de azalmaması ve kaybolmaması için yemeklerin suyunu dökmemeli ve yemeklere çok fazla su koymamalıyız.

Örneğin en çok yanlışı makarna haşlamakta yapıyoruz fazla miktarda suyla haşlayıp piştikten sonra artan suyu çoğumuz dökmekteyiz. Halbuki su makarnanın pişmesine yetecek miktarda konulursa hiç su artmamış, dolayısıyla makarna bütün vitaminini içinde barındırmış olacak.

Meyve ve sebzeler de dengeli beslenebilmemiz için oluşturduğumuz zincirin en önemli bağlarından biridir. Meyve ve sebzeler, gün içinde öğünlerde ve öğün aralarında bol miktarda tüketebileceğimiz mineral ve vitamin deposu olan gıdalardır.

Fakat bu gıdalar önceden hazırlandığı takdirde vitamini azalacağından taze olarak ve bekletilmeden tüketilmelidir. Sebzeler az suda haşlanarak ya da buğulama yöntemiyle pişirildiğinde vitamin değerini kaybetmemiş olacağından daha sağlıklı olacaktır.

Tüm bu besinlerden gün içinde öğünlerimizde birer tane bulundurmalıyız. Bunların yanında şeker, yağ ve tuzu da az miktarda ve doğru tükettiğimizde doğru ve dengeli beslenmiş oluruz.