2003 bmw 325i ambient temperature sensor location ambien no prescription ambien 10 mg scored

generic valium 5mg buy valium purchase valium canada

generic xanax 11 buy xanax online how to take xanax bars

ways get high tramadol buy tramadol online tramadol for pain in cats

long does tramadol overdose take buy tramadol online tramadol hcl 50mg tab abuse

buy retin a from usa where can you buy retin-a retin-a cream minoxidil

soma outlet online buy soma soma san diego age requirement

Genel|09 Şubat 2011 19:21

Dua Nasıl Edilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...
Cami ve Güneş

Dua nedir diye düşündünüz mü hiç? Öncelikle şu hadisi şerifi hiçbir zaman unutmadan dualarımızın önemini kavramalıyız “Dua müminin kılıcıdır.”

Dualar ihtiyaçlara binaen edilir kuşkusuz. Ya da günümüzde ki bilinen hali ile sadece maddi ihtiyaçlarımıza yöneliktir diye düşünürüz. Duanın insanların manevi dinamiklerini sağlamlaştıran, neyi kimden nasıl istemeleri gerektiğini ifade etme boyutu da vardır. Sadece maddi değerler için yaşamaz çünkü hiçbir insan. Kesinlikle manevi bir dünyaya da ihtiyaçları vardır. Bu manevi açlığı ibadetlerle gidermeye çalışmak ( emredildiği gibi) ve daha fazlasını da elde etmek sünnetlere uyarak ve bir adım daha ileri giderek dua boyutuyla sapasağlam bir manevi dünya getirecektir. Tıpkı bir mühendisin yaptığı bir apartmanı en kaliteli ürünler en becerikli ustalarla kılı kırk yararak bina etmesi gibi. İşte aynen öyle de sağlam bir iman için ibadetlerimize ve dualara ihtiyacımız var. Özellikle yaşadığımız devir itibarı ile ahlakî buhranlar geçiren gençliğimize, milletimize, milletimizin imanına göz dikmiş kâfirlerin zulmünden ancak dua ve ibadetlerimizle sıyrılabiliriz.

Âcizane dilimizden kalemlerimize yansıyabilenleri aktarmaya çalıştığımız bu yazıda dualarımızın nasıl edilebileceği ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle, güzel söz söylemek Allahın yarattığı kullarını derinden etkileyebiliyorken onlara güzel gelirken, her insanda güzelliklerini ayrı ayrı tecelli ettiren Rahman için kuşkusuz güzel sözler söylemek hoş olacaktır. Kabul olması yüksek dualardandır namazlardan sonra el açıp içten edilen dualar. Yaptığınız ibadetlerinize bir son nokta şeklinde düşünebilirsiniz, yakarışlarınızın size düşen kısmı. Zira ibadetleriniz farz hükmünde olduğundan (genellikle) kendimiz için ayrı bir çaba sarf etmiş oluruz dua ile.  Dualarımızda Allah affetsin şu şekilde olabilir;

Dualarımıza ellerimizi açarak abdestli ellerimiz ve dilimiz ile şükür, hamd ve sena ile başlamak hoş olacaktır. Daha sonra Allahın dünyayı yüzü suyu hürmetine yarattığı Peygamber Efendimize(s.a.v.) dua edeceğiz. Makamı Mahmut (Bize şefaat edeceği makam) (inşallah).  Allah’tan peygamber efendimizi ahiretinde Makamı Mahmut’a kavuşturması için dua edebiliriz.
Sonra tüm Peygamberlere, Nebilere, Resullere, tüm Müslümanlara (Yaşayan ve ahirete geçmiş kişiler de dahil) Anne ve babamıza ve en sonda kendimize dua edeceğiz. Dua üslubu kendimiz için ne istiyorsak tüm müslüman kardeşlerimiz için istememizi gerektirir. Bunlara ek olarak; Kur’an-ı Kerim’de dua ayetleri vardır. Bunları okumak bizler için iyi olacaktır. Çünkü bu dualar içinde Peygamber Duaları var ve en önemlisi bu dualar Allah’ın Kitabı olan Kur’an-ı Keriminde geçiyor.

Dua rabbimize yönelişimizi de simgeler, bizlere bizden daha yakın olan rabbimize el açıp kopan ayakkabı bağımızı bile isteyebiliriz. Yani dualarımızda bir sınır yoktur. Af dilemek için, hayırlı bir eş için, aklınıza gelen her şeyi bu şekilde rabbimizden isteyebiliriz.

Rabbimizden istediklerimizi secdeye kapanarak yine canı gönülden dilemek, istemek İslam âlimlerinin de söyledikleri üzere dualarımızın kabulü anlamında önem arz eder.

Kişisel gelişim kitapları maddi kaynakları bizler için rahmanlaştırmaya çalıştırsa da Rabbimiz Allah (c.c.) o kadar kerimdir ki bizlere dua etme ve edebilmeyi yol olarak göstermiş, öyle ki manevi yaralarımızı bizleri bir damla sudan yaratan Rabbimizden sarması için yakarabilelim. Kime kul olduğumuzun bilincinde olduğumuzun bir göstergesi olan dualarınızı Rabbim kabul etsin.

1 Yorum