Elektrik tasarrufu nasıl yapılır

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır

Elektrik faturalarına sürekli olarak gelen zamlar artık ülkemizde elektrik tüketimi konusunda çoğu kişiyi derin düşüncelere sürüklüyor.
0.0 (0 oy)
Evlerimizde kullandığımız elektrikli aletlerin sayısı arttıkça elektrik faturamız da ciddi artış göstermektedir. Evlerimizde ki her şey elektrik ile olduğundan elektrik faturaları bizi oldukça kızdırabilmekte ve bütçemizi sarsmaktadır. Bu neden ile tasarruf yapmaya çalışır fakat bir türlü bu tasarrufu fatura da yansıtamayız. Elektrik tasarrufu konusunda kafamızda şekillenmiş birkaç basit uygulama sonuç vermediğinden faturamız bir türlü aşağı çekilememektedir. Bu neden ile elektrik tasarrufu konusunda değişik bilgilere ihtiyaç duyarız.

Evlerimizde en fazla elektrik çeken aletler ütü, buzdolabı elektrikli fırın ve derin dondurucu gibi sürekli kullanılan ev aletleri olmaktadır. Daha bunun gibi sayacağımız birçok ev aleti buraya sığmayacağından en çok elektrik tüketenleri yazalım istedim. Öncelikle elektriğin baş düşmanı ütü gelmektedir. Ütü çok fazla elektrik çekerek faturayı en fazla şişiren ev aleti olarak ilk dikkat etmemiz gereken konudur. Bunun için olur olmaz şekilde ütü yapmamalıyız. Bazı hanımlar öyle gereksiz ütü yapmaktadır ki bu alışkanlıkların değişmesi gerekir. Ütü priz de iken başka bir iş yapmayınız. Ütüye başladığınızda bitene kadar ütü masasından ayrılmayın. Ütü bir miktar yapılıp sonra devam etmek üzere bırakılır ise bu çok fazla elektrik tüketimi demektir. Çünkü tekrar kızması için bir miktar zaman geçeceğinden elektrik faturanız da şişme gösterecektir.

Buzdolabı ise ütü kadar olmasa da çok fazla elektrik çeken aletler arasında ilk sıralarda yer alır.  Buzdolabı konusunda yapılan yanlışlardan biri yaz kış aynı derece de tutmak olmaktadır. Aslında kış ayları zaten soğuk geçtiğinden derece düşürülebilir. Yazın ona göre derece yükseltmesi sağlanabilir. Bu küçük bir ayrıntı gibi görünse de fatura şişmesinin önemli sebeplerinden biridir. Derin dondurucu kullananlar ise eğer buzdolabı dondurucusunda yer var ise diğer derin dondurucunun fişini çekerek tek derin dondurucu ile idare etmelidir.