Elektrikli araba nasıl çalışır

Elektrikli araba nasıl çalışır

Benzin tüketerek çalışan arabalar yerine elektrikle çalışan arabaların üretilmesi fikri her geçen gün biraz daha mantıklı hale gelmeye başlıyor.
5.0 (1 oy)
Arabaların benzin yerine elektrikle çalışması fikri her geçen gün daha çok insan tarafından paylaşılmakta. Bu konuda yapılmış bir çok deneme mevcut. Ancak araba üreten firmalar bu tip elektrikli arabaların benzin arabaların sonunu getireceğini düşünerek bu işe yanaşmıyorlar.

Elekrikli arabanın dışarıdan bakılınca benzinli bir araçtan farkı yoktur. Eski dönemlerde elektrikli arabalar benzin dönüşümü ile yapılırlardı. Ancak son zamanlarda fabrika çıkışı elektrikli arabalar da piyasada bulunabiliyor.

Elektrikli araba nasıl çalışır

Dışarıdan bakan bir kişinin benzinli bir arabayı elektrikli bir arabadan ayırması oldukça zor. Aralarındaki görünüş açısından tek fark elektrikli arabanın çok sessiz olması.

Elektrikli arabalar son yıllarda doğayı kurtarmak için büyük bir adım olarak görülüyor. Benzinli arabalara göre çok daha az çevreyi kirleten elektrikli arabalar, aynı zamanda petrolden çok daha ucuz olan elektrikle çalışıyorlar.

Benzinli araba ile elektrikli araba arasındaki farkı en iyi kaputu açınca anlarsınız. Benzinli araçtaki yüzlerce farklı sistemin yerine elektrikli araçta sadece bir elektrik motoru vardır. Elektrikle çalışan motor tüm gücünü regülatörden sağlar. Regülatör de enerjisini şarj edilen bataryadan üretir.

Elektrikli bir aracın çalıştırılmasında benzinli bir araçtan farklı bir yön yoktur. Ya anahtarı takıp çevirir veya çalıştır düğmesine basarsınız.

Elektrikli araçların benzinli araca göre bir ço dezavantajı son yıllarda ortadan kalkmış durumda.

Ancak hala benzinli araba ile yarışabilecek konumda değiller.Örneğin bir depo benzin bir araca 5 dakikada dolarken bir aracın elektrikle şarj olması en az yarım saat sürüyor.

Şu an benzinli araçlar 300 km ye kadar hız yapabiliyorlar. Ancak elektrikli bir araçta 150 yi geçmek şu anki teknoloji ile mümkün değil.

Bunun yanında elektrikli aracın bir çok avantajı da mevcut. Örneğin elektrikli araçta arıza tamiri benzinli araca göre çok daha basit ve ucuz. Ayrıca elektrikli aracın yaktığı elektrik masraf olarak benzinli araçtan en az 10 kat daha düşük.