Elma sirkesi nasıl yapılır

Elma sirkesi nasıl yapılır

5.0 (2 oy)

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?
Uygulanan diyet programına ek olarak tüketilen elma sirkesi kilo vermeye yardımcı oluyor. Saç dökülme sorunu olan kişiler durulama suyuna birkaç damla elma sirkesi damlatarak bir süre saçlarına duş sonrası uyguladıklarında dökülme önleniyor üstelik saçlar parlaklaşıyor. Kolestrolü düşürücü etkisiyle biliniyor ve soğuk algınlığı durumlarında kullanılıyor.

Mucizevi iksir elma sirkesinin yapılışı;
Elma sirkesi yapmak biraz sabır ister. Yapmak kolaydır aslında ama bekleme süresi uzundur biraz. Sabır gerektiren kısmı da burasıdır zaten sirke yapımının.

Elma sirkesi yaparken ölçü kullanılan elma miktarının yarısı oranında su şeklindedir. Yani 4 kg elma için 2 kg su gereklidir. Ancak herkesin beğenisi farklıdır ve herkes kendi beğenisine göre bu ölçüde değişiklik yapabilir.

Elmaları doğrandıktan sonra sirke olmak üzere bekletmeniz gerekiyor. Kısa sürede kıvama gelecek bir elma sirkesi yapmak istiyorsanız elmaları olabildiğince küçük doğramalısınız. Bu sirkenin olma süresini hızlandırır. Doğranmış elmalar bir ağzı açık bir kabın içinde olması için beklemeye bırakılır.

Ağzı mutlaka açık durumda olmalıdır çünkü hava alması önemli. Bekleme süresinde içine bir şey kaçmasını önlemek amacıyla kapak yerine ince bir bez ile kapatabilirsiniz bekleme kabının üzerini. Sıra geldi elma sirkesini olmasını beklemeye. Elma sirkesinin olduğu nasıl anlaşılır diye merak edenler için söyleyelim. Sirkenin üstünde beyaz tabaka gördüğünüzde sirkeniz kullanıma hazır demektir.