EMDR nedir, nasıl oluşur

EMDR nedir, nasıl oluşur

EDMR, zamanında yaşanmış olan ufak ya da büyük olan travmaların ilerleyen dönemlerde psikolojik bir sorun olarak tekrar etmesi durumudur.
0.0 (0 oy)
Her insanın geçmişinde az çok travma vakaları yaşanmıştır. Taciz, deprem veya tecavüz gibi bir çok vaka yaşayan insanlar bulunmakta. Bu tarz büyük travmalar tabi ki büyük travmalar olarak adlandırılır. İnsanın gözle göremeyeceği ve sürekli maruz kaldığı küçük travmalarda mevcuttur. Bu travmalar ciddi anlamda insana geleceğinde büyük sorunlar yaratabilir.Küçük olarak adlandırdığımız travmalar sürekli tekrar eden travmalardır. Yani kişi öyle alışmıştır ki bu duruma bunun bir problem olduğunu bile anlayamaz. Yalnız bu travmaların ilerleyen zamanlarda büyük travmalardan bize daha az zarar vereceğini söyleyemeyiz. Hatta tam tersine küçük yada büyük bütün travmalar hemen hemen aynı zararı vermektedir insanlara.

Travmaları büyük ve küçük olarak adlandırmamızdaki amaç kesinlikle dışarıdan bakan kişi gözüyledir. Dışarıdan bakan bir kişi tecavüzü kesinlikle büyük travma olarak adlandırır. Yalnız babasının çocuğuna söylediği ağır bir kelime küçük travma olarak adlandırılabilir. Asıl mesele kişinin iç dünyasında bu travmayı nasıl yaşadığıdır.

Kişinin küçük olarak yaşadığı bir travma ilerleyen zamanlarda, o kişiye psikolojik sorunlar yaratacağı elbette kesin bir şey değildir. Yalnız hiçbir kimsede yaşatmayacağını garanti edemez. Çünkü bu olay kişinin kişiliğinde yatmaktadır. Kişi küçük problemleri bile iç dünyasında çok büyük bir hale getirebilir. Gerçekten kişiliğince onun için çok büyük sorun olma olasılığı mevcuttur. Bunun için aile bireyleri çocuklarına iyi davranmalıdır. Bir babanın çocuğuna söylediği ufacık bir söz bile, ona gelecekte büyük sorunlar yaratabilir. Bunun için her insan çevresindeki kişilere karşı düşünerek konuşmalıdır.

Emdr kısaca kişinin vakti zamanında yaşadığı küçük veya büyük travmaları; tekrardan ilerleyen zamanlarda psikolojik olarak gün yüzüne çıkmasına denir. Bir kişinin çok çok önceden uğradığı bir tecavüz olayı 20 yıl sonra psikolojik olarak gün yüzüne çıkabilir ve o kişiyi gerçekten çok etkileyebilir. İşte bu olaya emdr denmektedir.