Emzirmenin zararları nelerdir?

Emzirmenin zararları nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin tek beslenme kaynağı doğal anne sütüdür. Ancak anne sütü ile bebeklerinizi beslerken bazı noktalara da dikkat etmelisiniz.
0.0 (0 oy)
Yenidoğan bir bebek için en önemli şeylerden bir tanesi de hiç şüphe yok ki anne sütüdür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, anne sütü olmadan beslenen bebeklere oranla çok daha sağlıklı ve hastalıklara karşı çok daha dirençli olduğu, bütün uzmanlarca söylenmekte ve herkes tarafından bilinmektedir.

Bu açıdan baktığımızda annenin de bebeğinin hayatı boyunca yapacağı ilk iyilik, ona anne sütü içirmek olacaktır. Fakat uzun süreli emzirmelerde çeşitli sorunlar da baş göstermektedir. Peki emzirmenin zararları nelerdir, hangi durumlarda gözlenir?

emzirme

Anne sütü, 6 ay boyunca tek başına ve sonraki süreçte yardımcı besinlerle birlikte bebeğe verilmelidir. Bu şekilde bebek, bir anda sütten kesilmemiş ve kademeli olarak, süt tüketimi azaltılmış olacaktır. Önerilen süt ile besleme süresi ise 12-24 ay arasıdır. Bu süreç içerisinde bebeğinizi adım adım sütten kesmelisiniz.

  • Daha uzun süreli emzirmelerde karşımıza çıkabilecek temel sorunlar ise şu şekildedir;

  • Bebeğin ilerleyen dönemlerde besinleri yeme ve çiğneme konusunda problemler yaşamasına;

  • Çocuğun anneye bağlılığının ve düşkünlüğünün gereğinden fazla olmasına,

  • Becerilerinin gelişme sürecinde problem yaşanmasına;

  • Cinsel kimliğini keşfetme konusunda çeşitli problemler yaşanmasına sebep olabilmektedir.


Bu sebeple önerilen süre içerisinde, bebeğinizi ilk 6 ay içerisinde sadece anne sütü ile ve sonraki süreçte periyodik bir şekilde azaltmak üzere, ek besinler takviyesi altında beslemelisiniz.